Prijava za hodočašće na beatifikaciju Miroslava Bulešića

Župa sv. Petra na Boninovu organizira hodočašće na beatifikaciju (proglašenje blaženim) sluge Božjega Miroslava Bulešića u Puli. Polazak je u petak 27. rujna u jutarnjim satima, a povratak u subotu 28. rujna u večernjim satima. Za prijavu i sve informacije kontaktirati Župni ured sv. Petra na Boninovu (020/423-755).

Miroslav Bulešić (Čabrunići, Svetvinčenat, 13. svibnja 1920. – Lanišće 24. kolovoza 1947.) osnovno je obrazovanje stekao u Juršićima, a srednjoškolsko u sjemeništima u Gorici i Kopru. Studirao je filozofiju i teologiju u Rimu na sveučilištu “Gregoriana”.

U kolovozu 1947. pratio je delegata Sv. Stolice dr. Jakoba Ukmara, koji je dijelio sv. krizmu. Komunisti su htjeli spriječiti misu i krizmu, ali nisu uspjeli. Dan nakon toga, bila je sv. krizma u Lanišću. Ondje su komunisti napali don Miroslava u župnoj kući i izboli ga nožem u grlo. Preminuo je od rana. Sam Jakob Ukmar je bio teško pretučen. Nije dopušteno da bude pokopan u svojoj rodnoj župi u Svetvinčentu, nego je pokopan u Lanišću. Tek će 1958. njegovo tijelo biti prenesno na groblje u Svetvinčenat, a 2003. godine u posebnu kriptu u zidu župne crkve u Svetvinčentu. Počinitelji zločina i inicijatori ubojstva su dobili smiješno male kazne, za razliku od osoba koje su pokušale spriječiti zločin, koje su dobile višegodišnje zatvorske kazne. Tadašnji je papinski nuncij Joseph Harley rekao: ”Vi ste više dobili smrću toga mladog svećenika, nego li ste izgubili, jer ste dobili sveca i mučenika.”

Više o don Miroslavu Bulešiću i njegovoj beatifikaciji dostupno je na: