Misa na Srđu povodom dvadesete obljetnice početka napada na Dubrovnik

Povodom dvadesete obljetnice početka napada na Dubrovnik, na Srđu, jednom od simbola obrane grada, biskup mons. Mate Uzinić služio je u petak, 30. rujna misu u nazočnosti predstavnika gradske i županijske vlasti, predstavnika udruga proizišlih iz Domovinskog rata te vjernika koji su se došli pomoliti za poginule i stradale. Pozdravljajući okupljene biskup Uzinić je kazao kako su se svi okupili danas na misi podno križa na Srđu kako bi zahvalili Bogu i svima koji su pomogli da se ono što je bilo planirano 1. listopada 1991. ne ostvari. U propovijedi je biskup Uzinić također kazao kako se Crkva na današnji dan sjeća sv. Jeronimu koji je podrijetlom bio Dalmatinac, a koji je posebno volio Krista, Crkvu, Sveto pismo i svoju domovinu. Njegova ljubav prema domovini vidljiva je iz izjave napisane nakon što su barbari provalili u Rim i opljačkali ga: „Rim je opsjednut i dok diktiram, piše Jeronim, suze mi žele prigušiti riječi. Osvojen je grad koji je vladao cijelim svijetom." Biskup Uzinić je također podsjetio na podatke o stradalima na dubrovačkom području prema službenim izvješćima tijekom prvog mjeseca napada kao i nakon ratnih stradanja. „Konačan ishod besmislenog rata na dubrovačkom području je: 5.000 topničkih projektila na uže dubrovačko područje od čega 2.000 na sam grad, 2.127 uništenih kuća i 7.721 beskućnik na okupiranom području, 520 poginulih i to 92 civila, 11 pripadnika Narodne zaštite, 417 branitelja (182 iz Dubrovačko-neretvanske županije i 235 iz drugih dijelova Hrvatske)," rekao je biskup. Spominjući kako Crkva 1. listopada, dan kada su u jutarnjim satima počeli napadi na grad, slavi sv. Tereziju od Djeteta Isusa, biskup Uzinić je naglasio kako je ona, tražeći svoje zvanje u krilu Crkve spoznala da je to ljubav. „Shvatila sam da jedino ljubav oživljuje udove Crkve, i kad bi se ljubav ugasila ne bi više apostoli navješćivali evanđelje, mučenici ne bi više htjeli prolijevati svoju krv."