„Svi smo mi pozvani na svetost“ – svetkovina Svih svetih

Na svetkovinu Svih svetih biskup mons. Mate Uzinić predvodio je koncelebrirano euharistijsko slavlje u dubrovačkoj katedrali Gospe Velike. Rekavši kako današnja liturgija počinje pozivom na radost zbog toga jer slavimo svetkovinu velikog broja izabranih koji su u potpunosti ostvarili svoj život i već sad su s Kristom u vječnosti, dubrovački biskup je u propovijedi pobliže objasnio koga se sve Crkva danas spominje. Uz kanonizirane svece i blaženike danas Crkva slavi i sve oni koji su s ljubavlju sebe i svoj život ugradili u izgradnju Kraljevstva Božjega. To su nepoznati sveci koji brojem nadilaze one kanonizirane, a nisu kanonizirani većinom zbog toga jer se za njih nije vodio proces za proglašenje svetim. Gledajući katolički kalendar može se dobiti dojam da su sveti samo pape, biskupi, svećenici, mučenici, no među svetima je veliki broj ljudi različitih zanimanja. Mi postajemo sveti ne zato što to svojim silama možemo napraviti nego što nam Isus Krist po svojoj milosti to daje, rekao je biskup Uzinić. Istaknuo je kako su sveci uvijek pravi uzori jer su izvojevali najvažniju pobjedu: pobjedu nad samim sobom, pobjedu nad svijetom i pobjedu nad Zlim. Borili su se protiv svega toga da bi svoj život prilagodili evanđelju i oni su ti koji zaslužuju proslavu više od svih drugih, proučio je dubrovački biskup. „Danas je blagdan naše braće koji su u vječnosti s Bogom, ali i naš blagdan jer svi smo mi pozvani na svetost," zaključio je biskup Uzinić.