Proglas ovogodišnje feste sv. Vlaha

Donosimo Vam Proglas ovogodišnje feste sv. Vlaha.

Prije 40 godina dogodilo se još jedno čudo sv. Vlaha. Dok još nismo imali slobodu, slobodno smo, na otvorenom, pred Katedralom i Kneževim

dvorom slavili tisućitu obljetnicu prve obrane Grada po zagovoru sv. Vlaha.

U ovoj 2012. godini po 1040.- ti put slavimo Njegovu i našu najljepšu Festu. On je za ovozemaljskog života čudesno branio slabe, liječio bolesne i

hranio gladne. Odozgor s nebesa stoljećima to ponavlja u svom Dubrovniku. U svečane dane „Slobode svetoga Vlaha“ štiti dužnike, za „Trpezom sv.

Vlaha“ hrani siromahe, a svojim moćnim zagovorom kod Boga ozdravlja bolesne. O ovogodišnjoj Festi, za bližu i dalju budućnost, šaljemo poruku

ovom pjesmom:

„Golubica mira poruku šalje

od Grada slobode sve dalje i dalje.

Sa zidina vječnih Libertas se vije

Dok sveti Vlaho nad gradom bdije.“

Štovani puče Dubrovačke biskupije, dođi na svoju Festu. Dođite i vi štovatelji svetoga Vlaha diljem domovine i dalje sve do Goje i daleke Indije.

Obilježeni i prepoznatljivi po svojim barjacima, predstavite nam svoja mjesta, svoje župe, samostane, crkve i kapele.

Vanjština koja je odraz nutrine, neka zablista u narodnim nošnjama od čoje i sukna! Svilom izvezena i zlatom ukrašena odora neka bude izraz

najdubljih osjećaja za Festu našega Parca!

Neka vašim svečanim dolaskom ožive Ploče i Pile i Stradun zablista u punom sjaju.

Tada će sv. Vlaho na kratko anđelima predati grad, a s obje uzdignute ruke k nebu zazvati na nas i na naš grad Božji blagoslov:

„Neka pogled svoj Gospodin svrati na te i mir ti donese!“

ŽIVIO SVETI VLAHO!

Preuzmite prilog: Proglas - 2012