Ispiši ovu stranicu

Velolučki osnovnoškolci i dubrovački klasičari znaju najviše o grkokatolicima

Zajedničkom molitvom i blagoslovom u kapelici biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića, u čijim se prostorijama i održavalo natjecanje, u utorak 21. veljače 2012. održana je vjeronaučna olimpijada za Dubrovačku biskupiju. 

„Svi možete biti pobjednici, ne samo oni koji će pobjediti danas na ovoj olimpijadi, ako ono što ste naučili kroz ovu godinu, a to je da možemo biti jedno u različitosti,  prenesete u svakodnevni život i zaživite u vašim razredima, obiteljima, župnim zajednicama.“- rekao je biskup msgr. Mate Uzinić koji se prije početka ispita obratio natjecateljima i njihovim mentorima.


Vjeronaučna olimpijada naziv je natjecanja osnovnih i srednjih škola u znanju iz vjeronauka, koje se svake godine u isto vrijeme održava u čitavoj Hrvatskoj. Sudjelovale su četiri srednje i devet osnovnih škola iskazujući svoje znanje o Grkokatolicima, što je i bila tema ovogodišnjeg natjecanja, a povodom 400. obljetnice od ustanovljenja Grkokatoličke crkve.


Najbolje znanje pokazali su učenici OŠ „Vela Luka“biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića. Ekipu OŠ „Vela Luka“ činili su učenici Nikola Žuvela, Dominik Dragojević, Anamarija Padovan i Vita Oreb uz mentoricu s. Tješimiru Bešlić, a ekipa „klasičara“ bila je u sastavu Ivan Koprivica, Ilija Kitin, Marija Lujo i Tea Kuzek s mentoricom s. Jelenom Krilić.

Oni će predstavljati Dubrovačku biskupiju na državnom natjecanju u Križevcima od 26. – 28. ožujka.

Povjerenstvo za osnovne škole činili su: predsjednica Ružica Gavrić uz članove, Ingu Bego Matijević, Romanu Djuka – Alemani i Marinu Serdarević, dok je predsjednica povjerenstva za srednje škole bila  Ana Matić, te članovi Inge Bego Matijević, s. Finka Zrinušić i Simona Gavrić.

Natjecanju je nazočio i predstojnik katehetskog ureda mr. don Josip Mazarekić.

U kategoriji osnovnih škola, osim pobjedničke ekipe OŠ „Vela Luka“, sudjelovali su:

OŠ „Gruda“ - Vlaho Njirić, Nikolina Čupić, Marija Nikoleta Đivanović, Nikolina Kesovija, mentorica Željana Lučić.

OŠ „Lapad“ - Cecilija Šojka, Katarina Brbora, Iva Zelenković, Dora Milošević, mentorica Simona Gavrić.

OŠ „Blato“ - Marija Žanetić, Frank Žanetić, Frano Marinović, Ivana Šeparović, mentor Damir Kovačević.

OŠ „Župa Dubrovačka“ -  Magdalena Katušić, Ivona Gagro, Nikolina Matković, Marino Vuletić, mentorica Ivana Podnar.

OŠ „Smokvica“ - Tina Tomašić, Ivan Bartolić, Ivana Didović, Ivan Salečić, mentor Duje Runje.

OŠ „Orebić“ - Marijana Bikić, Lea Ajduk, Mia Trojanović, Ira Daničić, mentorica Anita Vidović-Vranješ.

OŠ „Cavtat“ - Stefani Borković, Pero Tuka, Karmen Pendo, Paola Simović, mentorica s. Mila Mikulić.

OŠ „Mokošica“ - Marija Mandić, Andrea Grgurević, Ana Knežević,Ana Saltarić, mentorica Ana Matić.

Osim pobjedničke ekipe „klasičara“ u kategoriji srednih škola sudjelovali su:

Srednja škola Vela Luka - Ivana Žuvela, Ana Šeparović, Petra Jobst, Ivana Simoni, mentorica Slavica Bošković.

Pomorsko-tehnička škola Dubrovnik - Marino Čuljak, Marko Čurčija, Toni Krmek, Petar Lončar, mentroica Marina Serdarević.

Ekonomska i trgovačka škola Dubrovnik - Marija Begović, Ana Begović, Ivana Papac, Ivan Džakula, mentorica Angelina Tadić.

Galerija slika