Izbornik

OTVOR FESTE – 2. 2.

Festa sv. Vlaha započinje svečanim otvorenjem ispred crkve sv. Vlaha na Kandeloru (Svijećnicu), 2. veljače u 15.30 sati.

otvaranje 03

Redoviti dijelovi otvora Feste su: čitanje Lausa, nagovor biskupa, čitanje čestitki pristiglih za Festu, blagoslov jela koja donose djeca i djevojke u narodnim nošnjama (trznice), puštanje golubica na slobodu, podizanje barjaka sv. Vlaha na Orlandov stup uz pjevanje himna sv. Vlahu „Čuj sv. Vlaho naš“, te pucnji trombunjera u gradskoj luci.

otvaranje02

BLAGDAN SV. VLAHA – 3. 2.

Prva misa na Parčev blagdan je u 7 sati u crkvi sv. Vlaha. Potom barjak sv. Vlaha ide prema Vratima od Ploča gdje dočekuje barjake župa koje dolaze iz istočnog dijela biskupije. Zajedno potom idu prema Vratima od Pila gdje dolaze barjaci iz zapadnog dijela biskupije. Nakon naklona prema Gradu svi u procesiji kreću Stradunom prema crkvi sv. Vlaha, koju pozdravljaju izvijanjem, i katedrali gdje uskoro počinje svečana misa.

misa

Na blagdan sv. Vlaha, 3. ožujka svečano euharistijsko slavlje počinje u 10 sati ispred katedrale. Nakon mise slijedi svečana procesija s barjacima u kojoj se nose moći sv. Vlaha i drugih svetaca, koje se nude vjernicima na štovanje.

procesija

Ispod baldahina nosi se Isusova pelenica.

pelenica

U 15.30 ispred katedrale je izvijanje barjaka kojima se pozdravljaju biskupi pristigli na Festu.

Navečer barjaci, uz zvonjavu zvona, napuštaju Grad.

izvijanje01

ZATVARANJE FESTE NA GORICI SV. VLAHA

Festa sv. Vlaha se završava na prvu nedjelju nakon blagdana.

U jutarnjim satima procesija s gradskim barjacima kreće s Pila prema Gorici sv. Vlaha. Uz vjernike u njoj sudjeluju članovi Bratstva sv. Vlaha, a pratnja je i Gradska glazba. Pridružuju joj se barjaci i vjernici iz crkava pored kojih prolazi.

gorica01

Misa na Gorici, ispred crkve sv. Vlaha na Gorici, počinje u 9 sati. Nakon mise procesija se vraća u Grad.

gorica02

Točno u podne započinje ceremonija zatvaranja Feste. Rektor crkve sv. Vlaha, uz prigodnu duhovnu misao, zahvaljuje Bogu, sv. Vlahu i svima koji su sudjelovali na protekloj Festi. Barjak sv. Vlaha spuštaju festanjuli dok okupljeni puk pjeva Parčevu himnu. Slijedi zahvalna misa u crkvi sv. Vlaha.

zatvaranje

SVJETSKA NEMATERIJALNA KULTURNA BAŠTINA

Festa sv. Vlaha nalazi se od 2009. godine na UNESCO-vom popisu svjetske nematerijalne kulturne baštine.

kraj