Na uskrsno jutro biskup slavio misu sa zatvorenicima

Prvu misu na svetkovinu Gospodinovog Uskrsnuća 16. travnja, dubrovački biskup mons. Mate Uzinić slavio je i ove godine u dubrovačkom zatvoru. Na misi su sudjelovali djelatnici i štićenici ove ustanove.

Uskrs je, ako ga se s vjerom prihvati, najradosniji događaj i prekretnica ljudske povijesti, kazao je biskup u propovijedi. Do tada je ljudska povijest išla u jednom smjeru, smjeru koji je doveo Isusa do križa, smjeru muke i patnje. Od tada ljudska povijest, a u toj ljudskoj povijesti i povijest svakoga od nas, ide prema jednom drugom smjeru, prema Uskrsu.

Približavajući zatvorenicima značenje Uskrsa biskup Uzinić je rekao kako se u Uskrsu za čovjeka i čovječanstvo dogodila nova prilika. „Vi iz svog iskustva znate da nije lako imati novu priliku. I kad bi čovjek htio dobiti novu priliku okolnosti, društvo, ljudske predrasude ga opet vrate starom životu. Vi znate da se nije se lako 'iščupati'. Vi ste sada ovdje u zatvoru da biste se iščupali, ali kad se vratite natrag u slobodu društvo, Crkva, obitelj, ljudi nisu skloni tome davanju druge šanse. Nekako se izgubilo povjerenje,“ rekao je biskup.

Od Uskrsa se s Božje strane, nažalost ne i s ljudske, događa nešto drugo, nastavio je biskup te objasnio da kad je prvi čovjek pao onda je on prokockao svoju šansu da bude zajedno s Bogom, da mu život bude ispunjen srećom i zadovoljstvom, da bude samo dobro. U svijet se po čovjeku i njegovom grijehu uvuklo zlo. Čovjek koji je do tada bio slobodan birati dobro, nakon što je izabrao zlo prestaje biti slobodan za dobro. Može ga činiti s mukom. Iz generacije u generaciju, kako Biblija prenosi, buja zlo tako da u nekim trenucima čujemo u Bibliji kako se Bog pokajao što je stvorio čovjeka. No, što Bog čini?, upitao je biskup i ponudio odgovor: „Bog uvijek ponovo daje čovjeku šansu. Povijest spasenja nije ništa drugo neko povijest novih prilika“.

Nabrajajući neke saveze Boga i čovjeka kroz povijest spasenja biskup je primijetio kako su ljudi, zbog toga jer nisu znali živjeti slobodu, upadali uvijek ponovo u ropstvo. Bog je uvijek ponovo davao novu mogućnost da bi se dogodilo ovo što se dogodilo u Uskrsu. Biskup je dalje objasnio stvaranje novog čovjeka te istaknuo da sada vrata prema Bogu ostaju uvijek otvorena.

Za razliku od nas ljudi koji baš ne dajemo nove šanse, s Bogom uvijek imamo priliku, rekao je biskup te dodao: „Pokušajmo ovog uskrsnog jutra zajedno s učenicima zaviriti u Isusov prazan grob da bismo mogli vidjeti i povjerovati, kako kaže Ivan, pa onda zajedno s njim uskrsnuti iz svojih grobova, iz svega onoga što nas zarobljava i neda nam ići naprijed i što nas ponovo vraća u situacije koje ne želimo, a koje niti Bog ne želi.“

Kao sredstva na tom putu postajanja novim čovjekom biskup je okupljenima preporučio euharistiju, ispovijed, Riječ Božju, povezivanje sa zajednicom Crkve… Zatvorenike je potaknuo da pokušaju otkriti kakav je Božji plan s njihovim životom te naglasio kako Isusov stil nije egoizam koji zarobljava nego ljubav i služenje drugima.

Kao uspomenu na ovaj Uskrs i pohod zatvoru biskup Uzinić je na dar dobio pjesmu napisanu u zatvoru.

A.T.