Fra Stanko Dodig o događaju boravka relikvija sv. Leopolda u Dubrovniku + VIDEO

Fra Stanko Dodig, predsjednik Organizacijskog odbora za dolazak neraspadnutog tijela sv. Leopolda Bogdana Mandića u Dubrovnik, podijelio je s nama svoje dojmove i razmišljanja o tome kako je protekao ovaj nesvakidašnji događaj u Dubrovniku.

„Bilo je izvrsno. Nisam mislio da će biti tako. Ali kako se sve odvijalo, mislim da je svatko mogao biti zadovoljan i dobiti ono po što je došao. Potrudili smo se ljude primiti na doličan način da mogu pristupiti i učiniti zavjet oko tijela sveca, da mogu biti na misi i pričestiti se. Oni koji su došli iz daljih mjesta mogli su obići i starine Dubrovnika.“

Fra Flaviano Giovanni Gusella, rektor svetišta sv. Leopolda u Padovi, je u superlativima govorio o onom što se događalo u Dubrovniku, kazao nam je Dodig. „Bio je zadovoljan mnoštvom. Nekoliko puta je napuštao objed da vidi kako se ljudi ponašaju. Uvijek se vraćao, stao bi na sredinu blagovaonice, sklopio ruke i rekao: 'Pregiare et silentio!' (Molitva i tišina). Tako je to bilo i to je bilo prekrasno vidjeti.“

Osvrnuo se i na sam doček relikvija: „Na dočeku je bila masa ljudi. Tri puta se kombi sa svečevom relikvijom u procesiji morao zaustaviti jer su ljudi prilazili i rukama doticali kombi.“

Prije službene informacije od policije nije želio davati konačnu procjenu broja osoba koje su u subotu i nedjelju pohodili Svetište Gospe od Milosrđa u Gospinom polju gdje je 18 sati boravila relikvija tijela sv. Leopolda. „Bilo je puno ljudi, na svakoj misi je bilo dosta ljudi, oko svečeva tijela nije bilo zastoja. Mi pretpostavljamo da ih je bilo oko 25 tisuća, što je za Dubrovnik prekrasno. To je blizu brojke koju smo i mi očekivali, ali pričekajmo radije procjenu policije.“

Uz vjernike iz Dubrovnika i okolice, pomoliti se Bogu uz tijelo hrvatskog sveca iz Boke Kotorske došli su organizirano vjernici iz drugih dijelova biskupije. Iz Korčulanskog dekanata su došla 4 autobusa, iz Blata, zatim vjernici iz Pupnata. S područja županije došli su autobus iz Ploča i autobus iz Opuzena. Iz Hercegovine su stigla 4 autobusa iz Međugorja, među kojima i jedan autobus hodočasnika čiji je cilj bio Međugorje, ali su, kad su saznali za mogućnošću susreta s relikvijom sv. Leopolda u Dubrovniku, došli i oni. Riječ je o skupini Poljaka. Veliki dio hodočasnika iz Hercegovine išao je u Herceg Novi jer je tamo mala zajednica katolika. No, unatoč tome u Dubrovnik su stigla 2 autobusa iz župe Čeljevo blizu Čapljine, autobus iz župe Rastovača kod Širokog Brijega, autobus iz Mostara. To su oni koji su se prijavili u Svetište, a bilo je i mnoštvo vjernika koji su došli osobnim automobilima kako bi se pomolili i obavili zavjet, kazao nam je gvardijan samostana i upravitelj Biskupijskog svetišta Gospe od Milosrđa fra Stanko Dodig.

Na kraju je zahvalio svima koji su došli, svima koji su na bilo koji način sudjelovali u organizaciji ili bili na bilo koji način od pomoći u Svetištu.

Također u nastavku možete pogledati i video boravka relkvije tijela sv. Leopolda Bogdana Mandića u Dubrovniku.

Angelina Tadić

Medij