U Blatu proslavljeni sveti Kuzma i Damjan

Tradicionalno blagdan sv. Kuzme i Damjana proslavljen je posljednje nedjelje u rujnu, 24. rujna u župi Svih Svetih Blato na Korčuli pored kapelice posvećene ovim svecima. Misno slavlje je predvodio don Željko Kovačević, dekan Korčulanskog dekanata i župnik župe Svih Svetih Blato.

Prije mise bila je procesija od prilazne makadamske ceste do kapelice sv. Kuzme i Damjana u kojoj su uz župnika sudjelovali bratimi Bratovštine sv. Vincence pod zaštitom Srca Isusova i ministranti. Za vrijeme trajanja procesije kao i po završetku mise svirala je HGU sv. Vincenca.

U propovijedi dekan Kovačević govoreći o životu ovih dvaju svetaca istaknuo je kako se oni i pod cijenu života nisu htjeli odreći kršćanstva, već su ustrajali u svojoj vjeri.

Inače blagdan sv. Kuzme i Damjana slavi se 26.rujna, a u Korčulanskom dekanatu posebno ih časti župa Lastovo koja na taj dan slavi patrona župe.

Župa Svih Svetih Blato