Sv. Jeronim proslavljen u njemu posvećenoj kapelici u Blatu

Na blagdan sv. Jeronima u župi Svih svetih u Blatu u subotu, 30. rujna slavljena je misa u njemu posvećenoj crkvici. Tijekom čitavog dana tradicionalno su zvonila zvona na kapelici najavljujući tako da je taj dan misa u crkvici sv. Jeronima. Misno slavlje je predvodio don Željko Kovačević, dekan Korčulanskog dekanata i župnik župe Svih Svetih Blato. Proslavi su uz župnika nazočili vjernici iz župe Svih Svetih, ministranti, redovnice i postulantice.

Dekan Kovačević je u uvodu propovijedi podsjetio na riječi blagopokojnog kardinala Franje Šepera koji je rekao da je crkva, u kojoj se slavi Euharistija i sluša Riječ Božja, dodirna točka između neba i zemlje. To također vrijedi i za ovu kapelu sv. Jeronima, nastavio je župnik, koju su podigli vaši stari u zajedništvu i ljubavi. Podsjetio je također da je sv. Jeronim poznavao mnogo jezika i da je preveo Sveto Pismo na latinski jezik (Vulgata).

Bio je veoma nadaren, ali kažu i teške naravi. Posjedovao je živahnu inteligenciju, dobro pamćenje, kao karakter bio je izvanredno osjetljiv i ljubomoran. U vrijeme rasprava znao je podići glas, ali se odmah i ispričati, rekavši: "Ja sam Dalmatinac". On nije bio Hrvat jer će se Hrvati doseliti u Hrvatsku početkom 7. stoljeća. Rodio se između 340. i 345. godine. Studirao je u Rimu i rado je posjećivao katakombe, u kojima su bili pokopani kršćani i mnogi mučenici. Na crkvenom saboru kojeg je sazvao papa Damaz bio je pratilac svoga biskupa svoga biskupa Paulina, a sam papa Damaz u mnogim je stvarima pitao sv. Jeronima za savjet. Postao je i Papin osobni tajnik, a pred kraj života se povukao u Betlehem u špilju i tamo prevodio i pisao. Crkva ga ubraja među četvoricu velikih zapadnih otaca, a on je svakako među njima najosebujnija osoba, kazao je propovjednik te je nastavio govoriti o porukama dnevnih čitanja iz Biblije, koju je sv. Jeronim jako volio.

Župa Svih svetih Blato

Foto: Ivan Sokol