Na sv. Mariju Magdalenu krizma u Putnikoviću: Svaka osoba je pozvana na svetost

Svetkovina Marije Magdalene svečano je proslavljena u nedjelju, 22. srpnja u njoj posvećenoj župi u Putnikoviću gdje je svečano misno slavlje predvodio dubrovački biskup mons. Mate Uzinić u koncelebraciji sa župnikom don Franom Markićem. Na misi je biskup podijelio sakrament Potvrde petorici krizmanika, a u propovijedi se također njima obratio potičući ih da u svom životu teže za svetošću.

"Apostol apostola"

Biskup je također kazao kako je sv. Mariju Magdalenu, zaštitnicu župe, tradicija nazvala "apostolom apostola" upravo zbog sadržaja pročitanog evanđeoskog ulomka u kojem se opisuje njezin susret s uskrslim Kristom.

„O tom susretu je prvo progovorila onima koji su od Isusa poslani da bi radosnu vijest o njegovu uskrsnuću navijestili svima, a to su apostoli. Zato je ona nazvana apostolima apostola. Zahvaljujući ovoj ženi, gledano na taj način, vjera koju i mi baštinimo, vjera u koju se dragi krizmanici je došla do nas, nije ostala zakopana u grobu. Zahvaljujući ovoj ženi, njezinoj ljubavi, njezinim suzama - vijest o Isusovom uskrsnuću se počela širiti prvo po Jeruzalemu, zatim po Obećanoj zemlji i nakon toga je krenula u sve krajeva svijeta i prije 14. stoljeća stigla i do našeg naroda, i kroz generacije i generacije - evo zato zahvaljujem i vama roditeljima - se prenosila na sljedeću generaciju i stigla do nas“, kazao je biskup Uzinić.

Mariju Magdalenu slavimo zato što je Crkva drži svetom, nastavio je biskup te je potom više govorio o svetosti citirajući ulomak iz apostolske pobudnice pape Franje „Gaudete et exsultate“.

To što je Marija Magdalena sveta nije njezina iznimka niti je to iznimka pojedinih ljudi nego je to poziv svih nas kao kršćana, kazao je biskup i nastavio: „To je poziv i vas krizmanika. To je poziv cijele Crkve, svakog pojedinog kršćanina. Vi ste danas u ovim klupama zato što ste pozvani biti sveti. A ovaj sakrament Potvrde je sakrament kojim primate darove Duha Svetoga da biste to svoje poslanje i poziv mogli ostvariti.“

Iz primjera Marije Magdalene biskup Uzinić je izdvojio dvije poruke, poruke o neodustajanju Boga od čovjeka, ali i o neodustajanju čovjeka od Boga.

Bog nikad ne odustaje od čovjeka

„Na početku svake svetosti je Bog i njegova milost. Kakav je Bog u odnosu na Mariju Magdalenu? U jednom drugom evanđelju se o njoj govori kao o ženi koja je imala 7 zloduha i da ju je Gospodin u susretu s njom oslobodio. Broj 7 znači puninu. Pa to da je imala 7 zloduha znači da je bila na dnu dna, da je za sve bila izgubljena i otpisana, da u našim ljudskim očima nije imala nikakvu šansu, da je bila loša žena, žena bez šanse za uspjeh. Ali za Boga je bila vrijedna. On je nije ostavio, vidio je u njoj potencijal. Kao što vidi u svakome od nas. U Isusu Kristu on ju je susreo i ozdravio.“

„Poruka koju nam daje Bog kroz primjer sv. Marije Magdalene jest da nitko nije izgubljen, da Bog sa svakim računa“, istaknuo je dubrovački biskup. „Da možda netko u našim ljudskim očima može biti smatran svakakvim, ali u Božjim očima je on čovjek sa svojim ljudskim dostojanstvom i pozivom. A taj poziv je kroz razne životne situacije, zvanja i zanimanja – postati svet, i Bog ga upućuje svakom čovjeku. Bog nikog ne odbacuje, sa svakim računa, u svakom vidi čovjeka s njegovim ljudskom dostojanstvu te bez obzira kakvi smo on nas ljubi.“

Sv. Marija Magdalena ne odustaje nikad od Boga

Onda se u Marijinom slučaju događa ono njezino, ljudsko. Nije dovoljna samo Božja ljubav, opraštanje, ono što on čini, njegova milost nego se u njezinom životu onda događa odgovor na to što Bog daje i nudi, primijetio je propovjednik. „Vidimo jednu novu Mariju koja se ne obazire na ono što će reći svijet. U tradiciji su je povezali sa ženom koja Isusu pere noge. Možda to jest ona, a možda i nije… Ali to pokazuje ženu koja nakon što je susrela Isusa i upoznala Božju ljubav, ne odustaje od njega. Ona ga slijedi i do križa i preko križa, i do praznog groba, plače, izgubila ga je.“

„S jedne strane Bog ne odustaje od čovjeka. Ali s druge strane, vidimo i jednu ženu koja ne odustaje od Boga, koja ne odustaje od sebe, koja traži, bori se i ide naprijed.“

U tom duhu biskup je krizmanicima naglasio da prepoznaju sebe kao one koje Bog iznimno cijeni i voli, kao one do kojih je Bogu stalo. „On vas poznaje po imenu, u vašoj konkretnoj situaciji iz koje dolazite. Sa svakim od vas ima plan, a taj plan je biti sveti. Bog od vas ne želi odustati. Ali danas treba naučiti da ni vi ne odustanete od Boga. Nakon što danas primite Duha Svetoga i njegove darove, da se kroz život i teške situacije trudite ostati povezani s Bogom, da Boga tražite, za njim žudite, pokušavajući od svog života napraviti ono što Bog od vas traži. U konačnici je to poslanje biti apostoli, prenoseći vjeru koju ste primili dalje.“

Papa Franjo, podsjetio je biskup na apostolsku pobudnicu, kaže da Duh Sveti svoju svetost izlijeva posvuda, ali da je izlijeva u jednom narodu. Svatko on nas je pozvan unutar jednog naroda, a taj narod je za vas Crkva. „To je važno naučiti na dan vaše krizme jer se sada na poseban način uključujete u taj narod u kojem trebate preuzeti svoja prava i dužnosti. A to vas ne isključuje od povezanosti sa drugim narodom tj. društvom i zajednicom u kojoj živite. Da i tu kršćanski živite.“

Biskup je dalje naveo primjere u kojima svetost mogu prepoznati krizmanici ali i cijela crkvena: u strpljivosti, u roditeljima koji s puno ljubavi odgajaju svoju djecu, u muškarcima i ženama koje nastoje prehraniti svoju obitelj, u bolesnicima, u starim svećenicima, u ustrajnosti itd. Svetost se puno puta može prepoznati i kod susjeda pored nas, onih koji žive blizu i koji su svojim životom odraz Božje prisutnosti.

Važno je poziv na svetost prepoznati kao svoj životni put, zaključio je dubrovački biskup te poželio krizmanicima da nastoje ostati povezani s Crkvom i koriste milosti koje su im na raspolaganju.

A.T.