Dubrovačka Biskupija

Pozdravni govor biskupa Uzinića na otvorenju Feste sv. Vlaha 2019.

 

Drago mi je da i ove godine, u ime svih vas, mogu uputiti zahvalni pozdrav dobrodošlice dragim gostima naše Feste koji svojom prisutnošću ovu našu Festu, koja je po sebi svečana, čine još svečanijom, a to su: mons. Marin Barišić, splitsko-makarski nadbiskup i metropolit; mons. Želimir Puljić, zadarski nadbiskup i predsjednika HBK; mons. Nikola Kekić, križevački vladika; mons. Zdenko Križić, gospićko-senjski biskup; mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup, mons. Ante Ivas, šibenski biskup u miru (i mons. Pero Sudar, pomoćni biskup vrhbosanski). Ove godine je po prvi put gost naše Feste i naš don Petar, odnosno mons. Petar Palić, hvarski biskup, koji predvodi središnje misno slavlje naše Feste. S nama su i mons. Janusz Blachowiak, prvi tajnik apostolske nuncijature u RH, s. Kaja Ljubas provincijalka Marijinih sestara čudotvorne medaljice, gr. Slavko Slišković, provincijal Hrvatske dominikanske provincije, don Tihomir Šutalo, provincijal Hrvatske salezijanske provincije, mons. Franjo Topić, predsjednik Hrvatskog kulturnog društva Napredak, mons. Juraj Batelja, postulator kauze za proglašenje svetim bl. Alojzija Stepinca te p. Stipo Balatinec, magistar isusovačkih novaka Splitu i ovogodišnji predvoditelj trodnevnice Feste sv. Vlaha i propovjednik na svečanoj Prvoj večernoj svetkovine sv. Vlaha.

 

Pozdravljam i prisutne predstavnike društveno-političkog života naše Države, Županije i Grada, a osobito gospodina Andreja Plenkovića i članove Hrvatske vlade koja je ovih dana svoje središte preselila u naš Grad i Županiju, Nikolu Dobroslavića sa prvim suradnicima i sve županijske djelatnike, gospođu Vilmu Kosović, predsjednicu Županijske skupštine i sve vijećnike. Uz čestitke za Festu i Dan grada pozdravljam gradonačelnika Mata Frankovića sa prvim suradnicima i sve gradske djelatnike te gospodina Marka Potrebicu, predsjednika Gradskog vijeća i sve gradske vijećnike. Pozdravljam i naše saborske zastuponike, zastupnicu u Europskom parlamentu te ovogodišnje laureate Grada Dubrovnika i čestitam im na dobivenim priznanjima i nagradama.

 

Pozdravljam i sve druge gradonačelnike i načelnike s područja naše biskupije kojima također čestitam Festu, kao i sve zastupnike, gradonačelnike i načelnike goste našeg Grada, predstavnike društveno-političkih, umjetničkih, znanstvenih, obrazovnih i kulturnih institucija, osobito ravnatelje srednjih škola Republike Hrvatske koji su se okupili u Dubrovniku povodu obilježavanja 25. obljetnice osnivanja Udruge srednjoškolskih ravnatelja, gospodarstvenike, sindikalne djelatnike, policajce, vatrogasce, medicinsko osoblje, predstavnike i članove različitih udruga, osobito proizišlih iz Domovinskog rata, članove diplomatskog zbora, počasne konzule, pripadnike drugih vjerskih zajednica, medijske djelatnike, članove povijesnih postrojbi na čelu s našim Dubrovačkim trombunjerima, bratstava i bratovština koji su došli sa svojim barjacima, osobito gradske bratovštine Presvetog oltarskog sakramenta i Festanjula sv. Vlaha, na čelu s ovogodišnjim festanjulima, kapetanom Ivicom Lončarica i obrtnikom Perom Butjerom.

 

Pozdravljam i sve vas draga braćo svećenici, poštovani kanonici, drage redovnice i redovnici, bogoslovi i sjemeništarci, poštovani hodočasnici na čelu s vašim župnicima. Pretpostavljam da su i ove godine s nama brojne Janjevke i Janjevci, hodočasnici iz Šibenske biskupije koji sutra nastavljaju sa svojim biskupima prema Kotoru i slavlju sv. Tripuna, a s nama je i velika skupina hodočasnika iz Svetišta Gospe Sinjske na čelu s fra Pericom Maslaćem, župnikom. Pozdrav i svima vama draga braćo i sestre vjernici Dubrovačke biskupije i štovatelji sv. Vlaha. Neka nam je svima blagoslovljena 1047. Festa sv. Vlaha, biskupa i mučenika, našeg Parca.

 

* * *

NAPOMENA: Zbog velikog broja gostiju na Festi, gornji dio pozdrava nije izrečen nego je biskup sve sažeo u dvije rečenice pozdrava svim gostima i hodočasnicima na Festi te poželio blagoslovljenu Festu Dubrovkinjama i Dubrovčanima.

* * *

 

Ovogodišnjom Festom sv. Vlaha započinjemo svoju trogodišnju pripravu za jubilarnu proslavu 1050. obljetnice naše Feste, koju ove godine promišljamo vođeni geslom biskupijskog pastoralnog programa: „Župna zajednica - zajednica krštenika.“ Tu veliku obljetnicu planiramo obilježiti slavljem Biskupijske sinode – posljednja je je bila daleke 1900. godine – kojom, zahvalni za našu prošlost i bogatu tradiciju kojoj je ogledni primjer upravo naša Festa sv. Vlaha, želimo na nov način promisliti sadašnjost naše mjesne Crkve i u ljubavi se suočiti s izazovima trenutka, kako bismo se s nadom mogli otvoriti budućnosti.

 

Ova nam se kao zadaća čini dodatnim izazovom upravo u ozračju ovogodišnje Feste koja se ove godine slavi na Dan života. Naša ovogodišnja Festa obilježena je, nažalost, žalosnim tragedijama koje su posljednjih mjeseci pogodile naš Grad i Biskupiju. Te su tragedije u mnoge naše obitelji unijele žalost zbog gubitka ljudskih života. U nama drugima su izazvale određenu nevjericu i zbunjenost, koja nas sili da se zapitamo što se to događa i ima li u tome i naše odgovornosti. Istina, neke tragedije ne možemo izbjeći. Živimo u nesavršenom svijetu. Ali neke od njih su dijelom i naša odgovornost, osobito kad je riječ o našem odnosu prema životu drugih i prema vlastitom životu. Proslava našeg sv. Vlaha prava je prilika da se, kao pojedinci i kao crkvena i društvena zajednica, nad tim ispitamo. I da se svi, a osobito mi koji se još ispovijedamo kao kršćani i katolici, ponovo usmjerimo prema onom bitnom, onom što nam sv. Vlaho želi izmoliti svojim zagovorom i pokazati svojim primjerom, upravo onako kako je to činio i kroz svu prošlost ovog Grada i Biskupije. To pokazuju i dokazuju i dva naša poznata gesla koja nas, po njegovom zagovoru i primjeru, žele osloboditi od navezanosti na sporedno, na ono svoje, kako bismo mogli imati sluha za ono bitno, ono opće i zajedničko. Na to, to da se ne navežemo na sporedno i svoje, i usmjerimo prema bitnom, općem i zajedničkom, nas obvezuju prošle generacije koje su nam prikupile, sačuvale i predale ovaj Grad, koji je već četrdeset godina prepoznat kao biser svjetske baštine i njegovu Festu, koja je kao takva prepoznata već deset godina. Na to nas obvezuju i buduće generacije, naši sinovi i kćeri. No, hoće li ih biti nastavimo li imati ovakav odnos prema životu, svom vlastitom i životu drugih, kakav u našem Gradu, cijeloj Hrvatskoj, ali i Europi danas imamo? A dužni smo napraviti ono što je u našoj moći, svatko od nas na svom mjestu i polazeći od svoje odgovornosti, da bude novih generacija. I da naša generacija ne bude posljednja, da ne bude generacija koja će uništiti ono što smo primili, nego generacija koja će ono što je primila obogaćeno, s životom i vjerom, proslijediti slijedećoj generaciji. To je ono bitno koje se ne ostvaruje i ne može ostvariti samo u onom imati koje smo nažalost pretvorili u najvišu vrednotu i koje nas, kad sve na to svedemo, samo osiromašuje, nego u onom biti, biti novi ljudi, ljudi poput sv. Vlaha, ljudi koji zahvalni za prošlost, odgovorno žive svoju sadašnjost i s nadom gledaju u budućnost, ljudi koji se brinu za druge, za ovaj Grad i njegove ljude, za svoju domovinu i Crkvu, za boljitak čovjeka, svakog čovjeka od začeća do prirodne smrti i čovječanstva kao takvoga, ma u biti ljudi koji su jedni drugima, svim ljudima bez obzira na sve naše razlike, braća i sestre. To je ono što nas može učiniti, ono što nas i čini istinski bogatima.

 

S nadom da ćemo to svi otkriti i da ćemo po onom biti poput sv. Vlaha za ovaj Grad i biskupiju ljudi za druge postati istinski bogati, našim gostima i hodočasnicima još jednom želim dobrodošlicu, a nama domaćima čestitam Festu sv. Vlaha, moleći ga, u skladu s antifonom njegove Feste, da nam „isprosi od Boga zdravlje duše i tijela“.

 

Kako ono i hoće ako Bog da. Amen! Dabogda!

 

Živio sv. Vlaho!