Na otoku Badiji proslavljena Gospa od Otoka

Blagdan Gospe od Otoka, koja se slavi i kao Gospa od Anđela, Gospa od Milosti i Porcijunkula, i ove godine 2. kolovoza je svečano proslavljen na otoku Badiji.

Vjernici iz okolnih župa brodovima su se u poslijepodnevnim satima uputili prema otoku Badiji. Po dolasku na otok pratili su u procesiji do samostanske crkve čudotvornu sliku Gospe od Otoka, koja je u pratnji bratima triju korčulanskih bratovština, dovezena brodom iz Korčule. Prije mise koju je predmolio fra Stjepan Klarić u zajedništvu desetak svećenika i redovnika, bilo je pokorničko slavlje. Na početku mise kao i u prigodnoj homiliji propovjednik je posebno istaknuo potrebu traženja i pružanja oprosta, prema onome kako se moli u molitvi „Oče naš“: „Otpusti nam duge naše, kako i mi otpuštamo dužnicima našim!“

Nakon misnog blagoslova fra Jozo Zovko je molio porcijunkulski oprost pred slikom Gospe od Otoka, a nakon kratkog zadržavanja u atriju samostana i ispred crkve, gdje su se svi prisutni mogli malo osvježiti i okrijepiti hladnom vodom i sokovima, u sumrak su se uputili prema Orebiću.

Ovog dana vjernici hodočaste na Badiju jer je ovo dan obraćenja sv. Franje. On je 2. kolovoza 1208. godine u malenoj crkvici svete Marije od Anđela, podno grada Asiza, a ta crkvica je poznata kao Porcijunkula, zamolio oprost za sve vjernike, a odobrio ga je papa Honorije III. 1216. godine.

Župa Pomoćnice kršćana Orebić

ax004