Dr. Runje na proslavi u Sigurate: Život posjedujemo onoliko koliko se predajemo

Na blagdan Preobraženja Gospodinova u utorak, 6. kolovoza, održano je svečano euharistijsko slavlje u samostanu Preobraženja Kristova "Od Sigurate" na Prijekomu u Dubrovniku. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je doc. dr. sc. fra Domagoj Runje, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu, u koncelebraciji s gvardijanom samostana Male braće fra Veselkom Grubišićem, priorom dominikanskog samostana u Dubrovniku fr. Tomislavom Kraljevićem, generalnim vikarom Beogradske nadbiskupije mons. Aleksandrom Kovačevićem i mons. Ivanom Šimićem, ravnateljem Arhiva Dubrovačke biskupije. Cijelo slavlje pjesmom je uveličao zbor mladih župe Presvetog Spasitelja iz Mokošice.

Propovjednik Runje je u propovijedi istaknuo važnost cjelovitog čitanja Svetog pisma objasnivši širu ulogu Mojsija i Ilije u ulomku evanđelja (Lk 9, 28b-36) o Preobraženju Kristovu. Naglasio je da ni Mojsije ni Ilija nisu ispunili do kraja svoje poslanje jer im je nedostajalo strpljivosti i povjerenja, ali bitno je da su kročili pravim putem koji vodi u slavu Božju. Jedino Isus Krist dovršava svoje poslanje jer je bio spreman predati se drugima, zbog toga možemo reći da život posjedujemo u onoj mjeri u kolikoj se predajemo. Sveto pismo, osobito knjiga Otkrivenja, svjedoči da je uvijek bilo zla na svijetu i da će ga biti do kraja svijeta, ali mi već unaprijed znamo da će dobro pobijediti. Zato smo kao kršćani pozvani svrstati se na stranu dobra dok još uvijek traje borba, a nečasno bi bilo stati na stranu pobjednika kada dođe kraj. Bitno je znati tko smo i u što vjerujemo, te slijediti taj put kako bismo i mi dospjeli u zajedništvo s Bogom.

Na kraju euharistijskog slavlja predstojnica samostana s. Marislava Samardžić zahvalila je svećenicima, osobito ovogodišnjem propovjedniku, zboru i svim hodočasnicima, te pozvala na čašćenje u prostoru samostana. Ove godine Družba školskih sestara franjevki Krista Kralja slavi 150. obljetnicu nastanka i povodom tog jubileja u svim crkvama ove Družbe, uz uobičajene uvjete, može se dobiti potpuni oprost, stoga je predvoditelj slavlja zajedno s okupljenima u crkvi i ispred crkve izmolio potrebne molitve za dobivanje potpunog oprosta.

Tea Kuzek

aDSC 0021