Vjernici Blata hodočastili do kapele sv. Mihovila iz 14. stoljeća

Na blagdan svetih arkanđela Mihaela, Gabriela i Rafaela u župi Svih svetih u Blatu na 26. nedjelju kroz godinu 29. rujna slavljena je misa ispred kapele sv. Mihovila. Proslavi su nazočili vjernici iz župe Svih Svetih, a misno slavlje je predvodio don Željko Kovačević, dekan Korčulanskog dekanata i župnik župe Svih svetih Blato.

Prije i nakon mise bila je procesija od prilazne ceste do brda na kojem se nalazi crkvica sv. Mihovila u kojoj su uz župnika sudjelovali bratimi Bratovštine sv. Vincence pod zaštitom Srca Isusova te bratimi Bratovštine Svih Svetih, ministranti, redovnice te policajci.

U svojoj propovijedi dekan Kovačević je naveo što Sveto pismo piše o arkanđelu Mihaelu istaknuvši kako je arkanđeo vršio Božju volju ma kako teško bilo. Crkva od početaka štuje svete anđele i arkanđele među njima posebno glavnog vojskovođu vojske evanđeoske svetog Mihaela/Mihovila/Mihajla.

„Njemu Crkva i na Istoku i na Zapadu od samih početaka kršćanstva posvećuje crkve, kapele i oltare, zaziva ga kao zaštitnika pojedinih župa, biskupija, crkvenih ustanova i pokrajina, njemu određuje blagdane i svetkovine. Tako su učinili i naši pređi sagradivši ovu kapelu koja se prvi put spominje 1346. godine, i uzeli su arkanđela za zaštitnika“, kazao je župnik Kovačević. Oni su željeli da im on bude kao znak, štitonoša od svega onoga što se u ljudskim životima pokazuje kao lažno svijetlo. I za to smo im zahvalni. Očevi i majke su djeci davali imena po njemu i drugim arkanđelima, neka tako bude i dalje. A Bog neka im po zagovoru zaštitnika pomogne da u svagdanjem životu budu na njegovom putu i ostanu njemu vjerni, zaključio je propovjednik.

Na misi je pjevao mješoviti župni zbor pod vodstvostvom s. Juliane Beretić.

Župa Svih svetih Blato

blato m01