Proslava sv. Franje u Male braće: Kroz pukotine života Krist dolazi do srca čovjeka

U crkvi Male braće u Dubrovniku u petak, 4. listopada, svečano je proslavljen spomendan sv. Franje Asiškog. Prema starom običaju, prije večernje mise, franjevci su dočekali dominikance na vratima crkve. Nakon pozdrava i čestitki, koje su franjevci primili od braće dominikanaca za spomendan svog utemeljitelja, zajedno su krenuli u procesiji prema glavnom oltaru. Pred oltarom su otpjevali pjesmu: "Serafski otac Franjo i apostolski Dominik, oni nas poučiše zakon Tvoj Gospodine!"

Svečano misno slavlje, uz koncelebraciju mnogih svećenika, predvodio je fr. Tomislav Kraljević, prior samostana sv. Dominika u Dubrovniku. U propovijedi se osvrnuo na život sv. Franje Asiškog, osobito na veliki zaokret u njegovom životu. Sv. Franjo se u mlađoj dobi užasavao od gubavaca kojih je u to vrijeme bilo mnogo. Fr. Tomislav je opisao kakva je to zapravo bila bolest i kakvo je bilo društveno stanje tih gubavaca. Najčešće su bili odbačeni od sviju, a smatralo se da su svoju bolest zaslužili lošim ponašanjem. Veliki zaokret u Franjinu životu dogodio se kada je sišao s konja i poljubio gubavca. "Neki novi neobičan osjećaj došao je u njegovo srce, čuo je Isusove riječi, koje smo i mi maloprije čuli u evanđelju: Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima."

Propovjednik je istaknuo kako je i sam Franjo bio mladić dobro odjeven i pomalo egocentrik, ali se u njemu nastanio besmisao i upravo je to bila pukotina kroz koju je čuo Isusove riječi i mogao u gubavcu prepoznati samoga Isusa. U tome možemo naći i odgovor na pitanje zašto se i sami zovemo kršćanima: "Možemo reći zato što smo kršteni, ali pretpostavljam da se i u vama nešto prelomilo. Nešto u prošlosti ili sadašnjosti. To može imati veze s vašom obitelji, učinjenom ili neučinjenom stvari, rečenom ili prešućenom rečenicom, sa zdravljem, s ovisnošću, s usamljenošću, s izgubljenošću, s nekim nedostatkom koji je vaša tajna ili s nekim posebnim događajem. To može biti lom u vašoj izgrađenoj slici svijeta i taj lom ustvari postao je pukotina kroz koju je Krist došao do vašeg srca."

Na kraju euharistijskog slavlja fra Veselko Grubišić, gvardijan samostana Male braće, zahvalio je propovjedniku i braći dominikancima te svima okupljenima što su uveličali svečanu proslavu spomendana sv. Franje Asiškog, utemeljitelja franjevačkog reda.

Tea Kuzek

wDSC 0149