Blato: Uz zahvalnost za prošlost moliti i kršćanski živjeti u sadašnjosti

Povodom Dana neovisnosti u utorak, 8. listopada, u Blatu na Korčuli u župnoj crkvi slavljeno je svečano misno slavlje koje je predvodio župnik župe Svih svetih i dekan Korčulanskog dekanata don Željko Kovačević. Svečanost je uzveličao svečani ulazak bratima bratovštine Svih svetih i Svete Vincence pod zaštitom Srca Isusova.

U propovijedi se župnik osvrnuo na primjer života suzaštitnika Dubrovačke biskupije sv. Srđa i Baka, koji se na ovaj dan slavio, te njihovo slavljenje u Crkvi. Spomenuo se i državnog blagdana Dana neovisnosti Republike Hrvatske i povijesnih okolnosti koje su do toga dovele.

„Za ovo smo zahvalni Božjoj providnosti. Na blagdan suzaštitnika Dubrovačke biskupije sv. Srđa i Baka zahvaljujem nebeskoj majci i sv. Vlahu za sve što su učinili našem narodu i mjesnoj biskupiji tijekom prošlih stoljeća. Posebice u danima Domovinskog rata kad smo proživljavali pravu Kalvariju“, kazao je propovjednik dodavši kako je uz molitvu krunice i njihov zagovor Bog pomogao.

Župnik se spomenuo i još nekih događaja iz povijesti kao i događaja u župnoj zajednici te potaknuo na očuvanje obitelji, razumijevanje za njih i unutar njih te važnost zahvalnosti na svim razinama.

Misi je prethodilo polaganje vijenaca pred Spomen križem podignutim u čast svim poginulim braniteljima na mjesnom groblju svetog Križa. Uz župnika, komemorativnom programu nazočilo je izaslanstvo Općine Blato, V.U. Kumpanija te član HGU Svete Vincence, a ujedno i ovogodišnji predkrizmanik Petar Šeparović “Burćina“ koji je odsvirao Mirozov.

Župa Svih svetih Blato

Dan neov Bl 01