Mlada misa don Roberta Karačića: Krist suobličava svećenika sebi, a svećenik se mora truditi uprisutnjivati ga svaki dan te dijeliti tajne njegove ljubavi svima

Novi svećenik Dubrovačke biskupije don Robert Karačić proslavio je svoju mladu misu u nedjelju, 20. listopada, dan nakon svećeničkog ređenja, u rodnoj župi sv. Nikole u Cavtatu, točnije u hotelu Croatia. Na mladomisničkom slavlju okupio se veliki broj župljana ove župe i osobito župe svetog Mihajla iz Lapada gdje je posljednjih 11 mjeseci don Robert vršio svoj đakonski praktikum i gdje će sada nastaviti svoje poslanje kao mladomisnik. Propovjednik je bio prof. dr. sc. Mladen Parlov, bivši rektor Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu i sadašnji dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta.

Propovijed je započeo mislima o tome tko je katolički svećenik i što je pozvan činiti. Najprije, pojasnio je, ne smijemo zapasti u opasnost mijenjanja i napuštanje one objave koju nam je sam Bog uputio i na mjesto toga postavljati vlastite ideje i slike. U tome nam pomaže sadržaj misijske nedjelje kako bismo ispravno shvatili tko je to katolički svećenik. "Crkva je, kao takva, misijska. Otac nebeski ima naum spasiti cijelo čovječanstvo i on šalje svih. I Isusa, svoga Sina, šalje u isto poslanje. Cijela Crkva je, prema Isusovom pozivu, pozvana da tome bude svjedok u svim vremenima. Još jedno izrazitije poslanje u cijeloj Crkvi dobivaju svećenici. Svećenici nastavljaju poslanje ljubavi koje je Otac dao svome Sinu."

Kao što Sin objavljuje Očevu ljubav, tako i svećeniku to postaje jedina zadaća. Propovjednik se u tom kontekstu osobito obratio mladomisniku: " Dragi Roberte, ti nemaš druge zadaće doli svijetu dati Boga. Svijet ima svega previše. Tvoja zadaća im je donijeti Boga, Isusa Krista." Nakon toga obratio se svim okupljenima: "Ne možete izabrati jednog čovjeka i postaviti ga na čelo zajednice, da predsjeda svima vama. To se ne događa na taj način. Bog bira i Bog izabire. Sveti red je sakramenat koji Krist ustanovljuje. Mi samo možemo moliti da Bog pošalje radnike u žetvu."

Nastavio je pojašnjavati identitet katoličkog svećenika tumačeći Božji zahvat koji se događa u svećeničkom životu. Krist suobličava svećenika sebi, a svećenik se mora truditi uprisutnjivati ga svaki dan te dijeliti tajne njegove ljubavi svima. Samo iz stalne prisutnosti odnosa s Isusom, rađa se poslanje svećenika. Prva je, stoga, zadaća svećenika naviještati ljudima Riječ Božju. Ona je hrana, kako svećeniku, tako i svima onima kojima je naviješta i tumači. Svećenik, kao takav, stoji na čelu zajednice kako bi je ljubio i vodio, a ne njome gospodario.

Na kraju je zaključio: "Ako budemo mjerili naše poslanje prema kriterijima ovoga svijeta, to će nam ego biti sve jači - pokaži se, budi važan, a upravo to je ono što nas odvaja od Božjeg puta. Umri, umri sebi, tebe sve manje treba biti, da bi Krist živio u tvom životu. Živi svoj život da se uvijek pitaš: Gospodine, što ti od mene tražiš?"

Pri samom završetku svečanog euharistijskog slavlja mladomisnik don Robert zahvalio se svima koji su ga pratili na putu do svećeništva, osobito svojoj obitelji i župnoj zajednici na čelu sa župnikom don Matom Karamatićem, i zamolio da svi i dalje nastave moliti za njega kako bi bio dostojan svog svećeničkog poslanja. Udijelio je svima okupljenima mladomisnički blagoslov.

Tea Kuzek

Mlada misa Cavtat 01