Molitva za stradalnike na Orsuli

Na 75. obljetnicu stradanja trinaestoro konavoskih domobrana na Orsuli molitvu za ubijene na tom mjestu predvodio je umirovljeni svećenik Dubrovačke biskupije mons. Ante Marković uz asistenciju don Stipe Kordića.

Pozdravivši okupljene i podsjetivši na razlog okupljanja mons. Marković je kazao: „Od ovog današnjeg zbora, hrvatske himne, trombunjera, trube i naših molitava neka njihove duše ponovno čuju da ih nismo zaboravili! I danas ih, kao i svaki put, preporučamo milosrdnom i pravednom Bogu da ih ukoliko su još u čistilištu prevede u društvo onih koji gledaju lice Božje. Ispod spomen ploče njima u čast podignute ostavljamo upaljene svijeće sa željom da ih svjetlo Božje trajno obasjava, ostavimo ispod ploče i cvijeće u obliku vijenaca kao znak naše ljubavi prema njima i njihovo žrtvi.“

Podsjetio je na vjeru kršćana u čistilište i blaženi život te nastavio: „A mi evo živimo u svojoj vjeri, koja nas uči da ne nasrćemo na nevine ljude, da poštujemo svoje mrtve, bilo da su umrli prirodnom smrću, bilo da im je netko nasilno oduzeo život poput onih, koji su na ovom mjestu smaknuti. Sjećanje na pobijene domoljube na bilo kojem mjestu, kao i sjećanje na sve naše umrle i molitva za njih pripada našoj kulturi, vjeri i tradiciji. Kršćanin molitelj molitvom dokazuje svoju kulturu. Mislimo na njih, molimo za njihove duše onako kako nas naša vjera i Crkva uče. Evo tako i sada ovdje učinimo!“

Vijenac je potom spušten niz liticu Orsule, a Dubrovački trombunjeri su svečanosti doprinijeli pucanjem iz trombuna.

Vijence kod spomen obilježja na stradalnike 19. listopada 1944. godina položili su predstavnici Županije, Grada Dubrovnika, Općine Konavle, Udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Društva političkih zatvorenika Dubrovnik, Udruge Daksa 1944-1945, Hrvatskog domobrana Dubrovnik te članovi obitelji ubijenih vojnika.

Niko Kralj

wOrsula 01