Korčula: Predavanje o ciboriju Marka Andrijića

U ponedjeljak, 4. studenog u crkvi sv. Marka u Korčuli djelatnici Hrvatskog restauratorskog zavoda održali su predavanje o radovima na ciboriju Marka Andrijića. Korčulani su pokazali veliko zanimanje za ovo predavanje.

Na samom početku sve nazočne pozdravili su župnik don Frano Kuraja i predsjednik gradskog Vijeća Korčule Marko Skokandić. U nastavku predavanja ravnateljica Hrvatskog restauratorskog zavoda dr. sc. Tajana Pleše pojasnila je kako Hrvatski restauratorski zavod ovim predavanjem želi približiti ovaj vrijedni kulturno-povijesni spomenik žiteljima Korčule koji ga baštine kako bi ga bolje razumjeli i bolje čuvali.

O opsegu izvedenih radova ukratko je govorio konzervator-restaurator Ivan Sikavica koji je naglasio kako su tijekom radova konzervatori morali odlučiti i mijenjati opsege poslova koji će se odraditi zbog veoma lošeg stanja ciborija i narušene njegove statike. Ciborij je u konačnici obnovljen prema nacrtu Marka Andrijića što je iziskivalo i dodatno istraživanje spisa o ciboriju koji se nalaze u Državnom arhivu Zadar.

Upravo to o čemu je govorio konzervator-restaurator Sikavica detaljnije je pojasnio arhitekt i konzervator Goran Nikšić koji je 2012. godine obranio doktorsku disertaciju o Marku Andrijiću, najvećem korčulanskom graditelju i klesaru. Odmah na početku svog izlaganja Nikšić je najavio predavanja koja planira održati u Korčuli na temu rada i djela Marka Andrijića koja su nepravedno bila zanemarena do sada, a bila su izuzetan doprinos života Korčulanima kroz 15. stoljeće pa i danas. Osim na ciboriju Marko Andrijić je radio i na zvoniku katedrale te na kulama i zidinama grada i time oblikovao današnju prepoznatljivu vizuru starog grada Korčule. Korčulani sa zanimanjem iščekuju predavanja o životu i djelu Marka Andrijića.

Nena Seretinek

Predavanje ciborij 01