Predstavljanje prvopričesnika u župi Blato

Predstavljanja nove generacije prvopričesnika i krizmanika redoviti su dio pastorala u župama. Tako su na prvu nedjelju došašća 1. prosinca u župi Svih svetih u Blatu na školskoj misi predstavljeni ovogodišnji prvopričesnici. Misna čitanja i molitvu vjernika su čitali ministranti i prvopričesnici, a pjevao je dječji župni zbor Stope pod vodstvom s.Juliane Beretić.

U ulaznoj procesiji s križem i svijećama sudjelovali su prvopričesnici-ministranti iz tri različite generacije posljednjih godina. Nakon čitanja evanđelja jedan od roditelja ovogodišnjih prvopričesnika zamolio je predvoditelja da ovogodišnje kandidate primi u postupak priprave za primanje sakramenta prve pričesti. Potom je s. Juliana abecednim redom prozvala prvopričesnike, koji su po dolasku ispred glavnog oltara odgovarali biblijskim pozdravom „Evo me“, a potom su od predvoditelja slavlja don Hrvoja Katušića dobili svoj prvopričesnički molitvenik.

U propovijedi je generalni vikar kazao kako je posebno lijepo što djeca prvopričesnici danas započinju jedan svoj proces koji će završiti primanjem Isusa u pričesti, a svi ostali započinju jedno novo liturgijsko vrijeme koje će završiti slavljem Božića.

Liturgijska čitanja pozivaju na razmišljanje o temeljnim čovjekovim odnosima, odnosima prema Bogu i bližnjemu. Ljudi su u Isusovo vrijeme radili svoje svakodnevne poslove ne znajući kad će Gospodin doći, a došao je. Kršćani svake godine slave Božić, svake nedjelje slave euharistijsko otajstvo, no treba biti svjestan svakog dana Gospodinove blizine i ljubavi.

Pozvao je vjernike da u vremenu došašća na poseban način sebi osvijeste tko su, kome pripadaju, kome vjeruju i razmisle o tome pokazuje li njihov život uistinu da im je Krist Gospodin.

Nakon popričesne molitve jedna od ovogodišnjih prvopričesnika zahvalila je predvoditelju na prijemu u postupak priprave.

Prva adventska svijeća u Blatu upaljena je u subotu uvečer na plokati ispred mjesne crkve, a molitvu je predvodio don Mihael Čavlek.

Medijska grupa župe Blato

Prva dosasce 01