COVID-19 - Misionari su još uvijek u misijama

Situacija oko pandemije COVID-19 je u Europi ozbiljna, no papa Franjo i Papinska misijska djela upozoravaju da se najviše treba bojati situacije u misijskim zemljama, među najsiromašnijim i najugroženijima, koji nemaju bolničku infrastrukturu i pomoćne uređaje potrebne za suočavanje sa smrtonosnim naletom ove bolesti, izvješćuju iz Papinskih misijskih djela u RH.

Virus svugdje napada najslabije. Kod nas su to prije svega stariji, no u misijskim zemljama dramatične posljedice odnose se na sve siromašne, bolesne, trudnice i djecu.

Širenjem pandemije milijuni ljudi nalaze se na područjima koja nisu opskrbljena hranom, vodom i osnovnim potrepštinama, a nemogućnost kretanja onemogućava im privređivanje dnevnice koju koriste za nabavku često jedinog obroka u danu. Znajući da i u redovitim situacijama mnogi u misijskim zemljama nemaju mogućnost svakodnevnog obroka ova pandemija uvelike pogoršava situaciju. Pristup njezi, ionako nesiguran, postaje otežan ili nemoguć, jer su ambulante pretrpane. I prema svim pokazateljima val i dalje raste.

Suočavajući se s ovim velikim problemom papa Franjo apelirao je na sve nas. Pokretanjem hitne akcije Papinskih misijskih djela i svojom osobnom donacijom od 750 000 dolara potiče nas da pomognemo kako bi se omogućilo misijskim biskupijama koje su u najvećim teškoćama da zadovolje osnovne potrebe (posebno u hrani i dezinfekcijskim sredstvima).

Katolička crkva doista je uvijek na prvoj liniji u siromašnim zemljama kako bi liječila ljude pogođene virusom. Na primjer, u Africi, gdje više od 74 000 redovnica i više od 46 000 svećenika upravlja 7.274 bolnica i klinika i 2.346 domova za starije i ranjive osobe, o četvrtini bolesnika brinu se katoličke zdravstvene ustanove.

U Vatikan sve više stižu zahtjevi za pomoć misijskim biskupijama iz ovog fonda za hitne slučajeve Papinskih misijskih djela: pomoć u hrani, medicinska oprema, logistička infrastruktura... u nekim regijama sve nedostaje, a svaki se sat broji da bi se spasili životi.

Suočeni s pandemijom koja širi i prijeti milijunima siromašnih ljudi u svijetu, Sveti Otac poziva na osobnu intervenciju svih nas: našom podrškom u molitvi i donacijom ovoj akciji u borbi protiv koronavirusa možemo pružiti bratsku pomoć zajednicama koje su najviše pogođene ovom zdravstvenom krizom.

Svakodnevno, na svim kontinentima, svećenici, redovnici i redovnice daju svoj život nakon što su oboljeli od bolesti, pomažući bolesnicima, prateći umiruće. Ni u ovo teško vrijeme upravo oni nikada ne ostavljaju ljude jer žive s njima i dijele njihovu svakodnevnicu. Velikodušno se odazovimo na poziv pape Franje i solidariziramo se s njihovom žrtvom!

Unaprijed zahvaljujemo na svakoj vašoj pomoći Crkvi u misijama koja se nalazi na prvim crtama i poručuje nam „još smo ovdje“ i „ostajemo do kraja“.

Pridružite se ovoj akciji i svoj prilog uplatite na sljedeći račun:

Papinska misijska djela, Ksaverska cesta 12a, Zagreb

Poziv na broj: 303007

S naznakom: Akcija protiv korone u misijama

* donacije uplaćene u poslovnicama ZABA-e oslobođene su naknade za usluge platnog prometa