VIDEO blagoslova stare župne crkve sv. Mihajla u Lapadu i fotogalerija obnovljene crkve i kuće

Obnovljena stara crkva sv. Mihajla u Lapadu kao i stara župna kuća blagoslovljene su u subotu, 18. srpnja, četiri mjeseca nakon planiranog datuma, a razlog pomicanju bila je situacija s pandemijom Covid-19 u cijeloj zemlji. Crkvu i s njom povezanu župnu kuću blagoslovio je apostolski nuncij mons. Giorgio Lingua, koji je u Dubrovniku boravio u neslužbenom posjetu.

Crkva sv. Mihajla „in Arboribus“ postala je matičnom crkvom ove župe nakon potresa 1667. godine. Riječ je o romaničkoj kapeli koja se spominje još 1282. kao ruševina, a potom 1290. kao sjedište bratstva ˝Sv. Mihajla u borovima˝. Kroz povijest je doživjela niz renesansnih, baroknih i suvremenih intervencija koje su oblikovale njezin današnji izgled. Zbog povećanja broja vjernika u drugoj polovici 20. stoljeća izgrađena je nova crkva, pa se ova crkva od tada u narodu naziva starom.

Obnovu stare župne crkve kao i stare župne kuće financiralo je Društvo prijatelja dubrovačke starine koje je u ožujku 2017. u dogovoru s Dubrovačkom biskupijom i Župom sv. Mihajla naručilo i napravilo projekt rekonstrukcije stare crkve i župne kuće. Projekt je, bez PDV-a, vrijedan 3,6 milijuna kuna. Radove je izvela tvrtka „CON TEH“, nadzor „Studio Presjek“, a u cijeli projekt bio je uključen i Konzervatorski odjel Ministarstva kulture RH u Dubrovniku kao i Restauratorski odjel.

Prije pandemije planiralo se da stara župna kuća bude prostor za dnevni boravak za starije osobe u suradnji župnog i biskupijskog Caritasa, a zbog preventivnih mjera sprječavanja širenja virusa taj projekt je sada na čekanju do poboljšanja situacije.

Stara crkva i župna kuća u cijelosti su obnovljene, a u fotogaleriji možete vidjeti kako sada izgledaju.

Angelina Tadić

Obn crkva kuca 01