• Stari Grad

Posveta Bezgrešnom Srcu Marijinu pred likom Gospe od Porata

Dubrovnik, 15.08.2020.

Slavna Gospo od Porata,

Ti si naša vječna plata;

Tko se tebi preporuči,

Od sebe ga ne odluči.

Moli, Gospo, Sinka svoga

za spasenje puka tvoga.

A mi toga sveđ želimo,

da se s tobom veselimo

i u raju uživamo

po sve vijeke vijeka. Amen.

Draga naša Gospo od Porata, na tragu ove molitve naših predaka i mi, današnji stanovnici ovoga Grada i Biskupije, želimo se uteći tvojoj majčinskoj blizini i zaštiti i s ljubavlju i predanjem posvetom tvome Bezgrešnom Srcu. Želimo ti predati ovu našu situaciju života u vremenu pandemije, kao i sve druge naše potrebe i potrebe naših obitelji, našega Grada i naše Biskupije, naše Domovine, Crkve i cijeloga svijeta. Molimo te da nas i dalje pratiš svojim zagovorom i nadahnjuješ svojim primjerom služenja u ljubavi, kako bismo poput tebe i mi u svemu i uvijek mogli otkrivati Božju volju i s ljubavlju i pouzdanjem joj se predano stavljati na raspolaganje do potpunog dovršenja u nebeskoj slavi.

Zato, blažena Djevice Marijo, Majko Gospodina našega Isusa Krista i Majko naša, naša Gospo od Porata, večeras tebi i tvome Bezgrešnom Srcu s pouzdanjem i potpunim predanjem posvećujemo sebe, svoje obitelji, svoj Grad i svoju dubrovačku Crkvu.

Molimo te s djetinjim pouzdanjem i za svoj hrvatski narod i Domovinu, Crkvu i svijet, a osobito one kojima si na različitim razinama povjerio zadaću odgovornosti i brige za druge. Tvome Bezgrešnom Srcu i tvojoj majčinskoj ljubavi preporučujemo i svoje nerođene, djecu i mlade, svoje očeve i majke i sve osobe srdnje životne dobi, svoje djedove i bake i sve starije osobe. Molimo te i za bolesne članove i one koji se za njih brinu. Tvojoj majčinskoj brizi i blizini preporučujemo papu Franju, sve biskupe, svećenike, posvećene osobe, bogoslove i sjemeništarce. Ne zaboravi majko i Gospo naša, ni one koji su se udaljili od Boga i Crkve, one koji su ravnodušni, razočarani. Zagrli Gospo svojom majčinskom blizinom i one koji više ne vjeruju. I sjeti se u svojoj majčinskoj ljubavi svih onih koji su na različite načine potrebni Božjeg milosrđa i tvoje majčinske brige.

Majko i Gospo naša, Gospo naša od Porata, predajući se potpuno i s pouzdanjem tvojoj majčinskoj ljubavi prepoznajemo da je tvoje Bezgrešno Srce korablja spasa u ovom izazovnom vremenu za nas i cijeli svijet, vremenu u kojemu se epidemija sve više širi i prijeti zdravlju i životima ljudi, vremenu u kojem se naslućuju i mnoge druge krize, osobito ona ekonomska, vremenu u kojemu jedni obiluju i razbacuju se, a drugi skapavaju od gladi, vremenu u kojemu u pojedinim dijelovima svijeta oružje još uvijek ne šuti, teškom vremenu, a opet i izazovnom, vremenu koje je Bog povjerio nama i našem poslanju, ali i tvome majčinskom zagovoru. Izmoli nam da možemo to poslanje izvršiti, čineći po poslušnosti Bogu i zauzetosti za bližnje i njihovo dobro i ovo naše vrijeme vremenom milosti, Božjim vremenom. Zauzmi se svojim majčinskim zagovorom i blizinom za sve nas kao za svoju djecu i za cijeli svijet u njegovoj velikoj potrebi.

Poštedi nas od smrtnog grijeha, otpada od vjere, očuvaj od pošasti epidemije, potresa, kuge, gladi i rata, ali još i više od epidemije sebičnosti, ravnodušnosti, mržnje, očaja i osamljenosti. Kao tvoja djeca, čvrsto stojimo u vjeri da ćemo u svim ovim i sličnim situacijama koje nam prijete naći sklonište u tvome Bezgrešnom Srcu i zaštitu pod tvojim majčinskim plaštem.

Izmoli nam, Gospo naša od Porata, kod svoga Sina oproštenje naših grijeha i grijeha cijeloga svijeta. Primi ovu našu posvetu i predanje tvome Bezgrešnom Srcu i kao zadovoljštinu za grijehe naše i cijeloga svijeta koji se nanose Božanskom Srcu Isusovu i vrijeđaju tvoje majčinsko Bezgrešno Srce.

Tebi majko naša, naša Gospo od Porata, i tvome Bezgrešnom Srcu, predajemo i svoje živote i svoje krsno dostojanstvo. Obećavamo da ćemo se truditi živjeti kao djeca svjetla, kao oni kojima će glavni putokaz života biti riječ tvoga Sina, riječ Evanđelja. Da bismo to i mogli, primi nas, majko i Gospođo naša, naša Gospo od Porata, u Hram svoga Bezgrešnog Srca u kojemu je uvijek gorjela i gori ljubav za Boga i bližnje, u kojemu si prebirala otajstva spasenja i hranila svoju vjeru i svoje predanje, srca koje nas je probodeno mačem ljubavi pod križem prihvatilo za svoju djecu i učinilo te našom majkom, da i mi možemo s tobom u zajedništvu svetih dostojno slaviti Presveto Trojstvo i živjeti u vjernosti tvome Sinu i tvojoj majčinskoj ljubavi kojom nas u njemu ljubiš.

Zauzmi se, o majko naša, naša Gospo od Porata, pred milosrdnim Ocem, raspetim Sinom Božjim i tvojim i Duhom Svetim, Bogom tvojim nebeskim Zaručnikom, da se njegova milost i obnova izlije na nas, na naše obitelji, naš Grad, Biskupiju, naš narod i Domovinu, našu Crkvu i cijelo čovječanstvo. Amen.

Spomeni se, o predobrostiva Djevice Marijo, kako se još nikada nije čulo da si ikoga zapustila koji se u tvoju zaštitu utekao, tvoju pomoć zatražio i tvoj zagovor zaprosio!

Ovim pouzdanjem ohrabreni utječemo se i mi k tebi, Djevice djevica. K tebi, Majko, dolazimo; pred tobom, evo, stojimo, mi grješnici i vapimo: nemoj, Majko vječne Riječi, prezreti naših riječi, nego ih milostivo primi i usliši. Amen.

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)