Dubrovačka Biskupija

Misom klasičari započeli novu školsku godinu: Ne tražimo mane drugoga nego prepoznajmo njegove potrebe

Misom klasičari započeli novu školsku godinu: Ne tražimo mane drugoga nego prepoznajmo njegove potrebe

Prvi dan nove školske godine, neobične po mnogočemu zbog življenja u vremenu pandemije Covid-19, učenici i profesori Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića u Dubrovniku započeli su 7. rujna misnim slavljem u crkvi sv. Ignacija. S maskama na licu, kako zahtijevaju trenutačne epidemiološke mjere, zamolili su Božju pomoć i zazvali Duha Svetoga. Misno slavlje predvodio je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić u koncelebraciji ravnatelja škole don Josipa Leba i duhovnika škole i katedralnog župnika don Marina Lučića.

 

Biskup Uzinić poželio je dobrodošlicu svim učenicima posebice onima koji su upisali prvi razred, te pozdravio sve profesore, ravnatelja, duhovnika i ostalo osoblje.

 

Tragom evanđeoskog ulomka (Lk 6, 6-11) koji je progovorio o tome kako Isus subotom liječi čovjeka s usahlom rukom, biskup se poslužio upravo slikom maske kako bi učenicima bolje razjasnio neke evanđeoske poruke. Fizičku masku u ovim vremenima nosi se na licu prema epidemiološkim mjerama u određenim prostorima, ali postoje i drugačije maske, one koji ljudi stavljaju na lice u međuljudskim odnosima kako bi sakrili svoje pravo ja. Tumačeći evanđeoski ulomak biskup je kazao kako su u tu opisanu subotu u sinagogu došli farizeji, koji su glumili da su srce uzdigli Gospodinu, koji su prema vani imali tu 'masku', ali im je srce bilo daleko od toga, pa su vrebali bližnjega, vrebali su što će Isus učiniti. Iza te njihove 'maske' bila je ljudska zajedljivost, stanje čovjeka koji, jer nije uzdigao svoj pogled k Bogu, ne primjećuje brata i njegovu potrebu nego vidi njegove mane i nedostatke, vreba, objasnio je biskup. Oni na vani glume da poštuju subotu, i to je ta 'maska', a zapravo je ne poštuju jer u svojoj nutrini nisu usmjereni prema Bogu. A jer nisu dotaknuti Bogom imaju krivi odnos prema bližnjem, vrebaju. To nije nikad dopušteno, osobito ne u Božjoj prisutnosti, u sinagogi, naglasio je učenicima biskup Uzinić.

 

Za razliku od njih u sinagogu je došao Isus, koji nema 'masku', nastavio je biskup. Isus je iskren. On ono što misli govori, što govori čini. On je svoje misli uzdigao k Bogu. „Kad se tako stupi u odnos s Bogom dogodi se ono što se nije dogodilo pismoznancima i farizejima, dogodi se da se primijeti brata, sestru i njihovu potrebu. I da se, ako ne može drugačije, onda bar molitvom priđe u potrebi bratu i sestri. To ozdravljenje je, ako ne drukčije, onda u promijenjenom pristupu koji ne vidi mane nego vidi potrebe drugoga“, objasnio je.

 

„Dragi mladi prijatelji, početak je nove školske godine. Želimo je započeti u crkvi, u molitvi. Želimo da to bude u susretu s Bogom. Ali želimo li da to bude na pravi način, skinimo 'maske. Ne ove fizičke, nego one maske farizeja i pismoznanaca, onih koji nisu usmjereni prema Bogu i Boga ne osluškuju nego vrebaju čovjeka, vrebaju brata. Učinimo to kako je učinio Isus. Neka naše misli, riječi i djela budu usklađeni. Kako bismo se, nadahnjujući se na ovoj povezanosti s Bogom, mogli primijetiti jedni druge, mogli poštivati jedni druge, služiti jedni drugima, biti jedni drugima poput Isusa braća i sestre koji neće vidjeti mane i nedostatke nego će se truditi sa svoje strane učiniti sve da prepoznamo i brata i sestru i iskažemo mu ljubav. Ako ne možemo na drugi način onda možemo u molitvi. Ali prije svega u promijenjenom pristupu, u tome da nismo oni koji gledaju kako će brata ili sestru uloviti u onome što nije dobro nego oni koji će pomoći bratu i sestri da čine dobro, da im se dogodi dobro“, poručio je biskup Uzinić.

 

Skrenuo je pozornost i na još jednu „promjenu maski“ u pročitanom evanđelju. Kad farizeji nisu uspjeli uhvatiti Isusa u zamku, oni su izbezumljeni. Kad je netko izbezumljen on također stavlja 'masku', masku bijesa, mržnje, primijetio je biskup. „Neka toga ne bude među nama. A tako može biti ako svakog dana u svom životu svoj pogled usmjerimo prema Bogu kako bismo njim nadahnuti služili braći i sestrama.“

 

Biskup se također osvrnuo na sliku kvasca iz prvog čitanja (1 Kor 5, 1-8) rekavši da to pokazuje kako nešto malo može utjecati na puno drugih stvari. Tako i zlo može utjecati na promjenu cijelog života, ali i dobro. Usporedio je sliku kvasca s virusom koji se širi te pozvao sve da budu odgovorni. Kazao je kako je to sićušan virus koji se vrlo lako širi i vrlo lako blokira društvo, te kako može blokirati našu školu, a ugrožava i ljudske živote posebno onih najslabijih među nama. Dodao je kako mu je poznato da su oni mladi ljudi kojima ograničenja nisu baš draga, koji žele živjeti slobodno, imaju potrebu za kontaktom i zabavom. „Ali podsjećam vas, baš zbog ovog zaraznog elementa, ali i ugroženosti onih najslabijih kao i ugroženosti funkcioniranja naše škole, na onaj pogled prema Bogu koji će nas promijeniti. I nećemo onda vidjeti samo sebe i svoj interes, nećemo se skrivati iza 'maske' i glumiti nego ćemo doista živjeti autentično. Jer znamo da odgovorno ponašanje nije samo nešto što mene ograničava u mojoj slobodi nego je nešto što omogućuje drugima, mome razredu, mojoj školi, ali i mojim djedovima i bakama, da mogu funkcionirati, da mogu živjeti.“

 

Na kraju se biskup spomenuo i današnjeg sveca sv. Marka Križevčanina, mučenika. Ustvrdio je kako mučenik znači biti svjedok, a oni koji su proglašeni mučenici su svjedoci u ekstremnim okolnostima, dajući život, svjedočeći za onoga koji im je najdraži, za ono poslanje koje su od njega primili, za Isusa Krista. „Ovo su posebne okolnosti i trebaju nam mučenici i svjedoci odgovornog ponašanja“, kazao je biskup te poželio da sv. Marko, koji je bio mučenik i svjedok u svom vremenu i u svojim okolnostima, pomogne da svima da to mogu biti u ovim našim okolnostima i školskoj godini koju započinjemo.

 

Ravnatelj Lebo je kazao da kao vjernici s pouzdanjem kreću u novu školsku godinu jer Bog vodi njihove puteve. „Bog zna što nas na putu čeka, a mi ćemo pratiti njegove znakove i pratiti situaciju u našoj županiji i Hrvatskoj“, istaknuo je te uputio učenike kako će nastaviti ovaj dan u školi.

 

A.T.

Fotografije: Šime Zupčić

Prvi dan kgrdb 20 00

Prvi dan kgrdb 20 01

Prvi dan kgrdb 20 02

Prvi dan kgrdb 20 03

Prvi dan kgrdb 20 04

Prvi dan kgrdb 20 05

Prvi dan kgrdb 20 06

Prvi dan kgrdb 20 07