Prvi redovnički zavjeti s. M. Lane Pecotić

Na spomendan rođenja Blažene Djevice Marije, Malu Gospu, 8. rujna sestre Družbe Kćeri Milosrđa Trećega samostanskoga rada sv. Franje u svome šestinskom samostanu „Nazaret“ u Zagreb proslavile su obred polaganja prvih redovničkih zavjeta s. M. Lane Pecotić Srca Isusova. Ovo slavlje zavjeta dogodilo se u jubilarnoj, stotoj obljetnici od utemeljenja Družbe.

Sâm obred slavlja započeo je procesijom iz samostanske zgrade do špilje s kipom Majke Božje u dvorištu. Euharistiju je slavio i obred zavjetovanja vodio župnik župe sv. Mirka don Robert Šreter. U propovijedi je pozvao s. Lanu da poput dviju Marija, Isusove Majke Marije i majke utemeljiteljice bl. Marije Propetoga, svakodnevno živi svoj „da“ Gospodinu, iz dana u dan, iz godine u godinu, s vjerom u Božju prisutnost i ljubav, da vjeruje Bogu unatoč svim vanjskim okolnostima koje su promjenljive, ali Bog je vjeran i on uvijek ostaje. Bog ju je pozvao, nudi joj sebe, svoju ljubav i milost, a ona mu treba odgovarati hrabro, zahvalno primati darovano i na to uzvraćati.

U molitvenom zajedništvu sestara, rodbine i prijatelja s. Lana je svoj život i svoju ljubav povjerila samo Gospodinu. Provincijalna predstojnica s. M. Emila Barbarić, koja je u ime Crkve primila zavjete, na završetku obreda zahvalila je s. Lani i čestitala joj na odvažnosti i hrabrosti odaziva na Gospodinov poziv. Zahvalila je i njezinim roditeljima što su svoje dijete darovali Bogu dopuštajući Lani da prigrli redovnički život. Potaknula ih je da je i dalje rado podržavaju na putu nasljedovanja Krista, jer Bog ljubi radosna darivatelja i stostrukomu uzvraća.

Dodajmo i kako je bl. Marija Propetoga željela je da njezine duhovne kćeri budu druge Marije, pa stoga svaka njezina kći, uz vlastito ime nosi i ime Marija kao trajni znak posvećenoga života i podsjetnik na tu pripadnosti i njegov način življenja.

s. M. Jelena Krilić

Pecotic rz 02