Otvoreni susret MZ Effatha: "Nepoznavanje Pisma nepoznavanje je Krista"

Otvoreni susret Molitvene zajednice Effatha upriličen na blagdan sv. Jeronima 30. rujna i uz obilježavanje 1600. obljetnice njegove smrti, u katedrali Gospe Velike u Dubrovniku imao je kao temu upravo svečevu misao: „Nepoznavanje Pisma nepoznavanje je Krista“. O temi je govorio duhovnik zajednice don Marin Lučić.

Uvodno je duhovnik upoznao okupljene kako je većina Starog zavjeta pisana hebrejskim i grčkim jezikom, a cijeli Novi zavjet na grčkom. S vremenom se pojavila potreba da se Sveto pismo prevede na latinski. Sveti Jeronim je počeo prevoditi, te je taj njegov prijevod poznat u cijelom svijetu kao „Vulgata“. U tom kontekstu je zanimljiv dijalog sv. Augustina i sv. Jeronima. Sv. Augustin nije bio za prijevod na latinski pa su raspravljali o tome, kao i o kanonu Svetoga pisma.

Nadalje u svom izlaganju duhovnik Lučić je govorio o Objavi, nadahnuću Svetog pisma, predaji, crkvenom učiteljstvu na čelu s papom istaknuvši kako je Isus Krist živa Božja riječ. Naglasio je i važnost zajednice koja prima Duha Svetoga koji čini velika djela po njima.

Sveti Jeronim je ušao u samu bit Svetog pisma, kazao je katedralni župnik te zaključio: „Kroz Pismo ja poznajem Krista, tu Očevu objavu. Pokušajmo u danu pronaći vrijeme za Božju riječ. Pozvani smo meditirati Božju riječ, to je Lectio Divina. Novi zavjet se u Starom skriva, a Stari se u Novom otkriva, kaže Katekizam. Toliko je Bog dao obećanja i blagoslova, a za što ćeš se ti uhvatiti kad dođu crni dani nego za Božju riječ? Prvi znak da si kršten u Duhu Svetome je ako čezneš za Svetim pismom.“

Misno slavlje i klanjanje pred Presvetim pjesmom je animirao slavljenički tim molitvene zajednica.

A.T.

MZ Effatha