Za zdravlje duše i tijela vjernici se molili Gospi od Zdravlja u Blatu

Na blagdan Gospe od Zdravlja, u subotu 21. studenog, u poslijepodnevnim satima na glavici brda Mali Učijak u župi Blato na Korčuli služena je svečana misa kojoj je prethodila procesija sa slikom Gospe od Zdravlja, a koja je tradicionalno predvođena bratimima bratovštine „Svih Svetih“ i bratovštine „Svete Vincence pod zaštitom srca Isusova“.

U procesiji je sukladno epidemiološkoj situaciji sudjelovali isključivo bratimi, ministranti te župnik - predvoditelj, dok su članovi zbora i ostali vjerni puk ostali na svojim mjestima. Misno slavlje ispred crkvice posvećene Gospi od Zdravlja predvodio je don Željko Kovačević, kanonik Stolnog kaptola i župnik župe Svih Svetih Blato.

Propovjednik je podsjetio vjernike na povijest ovog blagdana koji se kao Gospa od Zdravlja počeo slaviti u Veneciji u vrijeme kuge, te se dalje širio, a u Hrvatskoj se osobito slavi u njezinim južnim dijelovima. U Blatu je crkva Gospe od Zdravlja izgrađena 1872. godine.

Kad Bogu kažemo svoje „da“, on nas sprema da služimo ljudima jer se on poistovjetio s ljudskim patnjama, kazao je župnik govoreći o Marijinom "da" Bogu.

Župnik Kovačević prisjetio se svoje službe u lapadskoj župi i prepričao im kako u zidu stare crkve sv. Mihajla s bočne strane nalazi udubljenje s Gospinim kipom. U vrijeme kuge u Dubrovniku to je zapravo bio vanjski oltar da bi se mogla slaviti misa s narodom, bez toga da vjernici ulaze u crkvu.

Molimo na blagdan Gospe od Zdravlja da Marija zaštiti naše bolesnike i liječnike, potaknuo je propovjednik vjernike, a nama da pomogne osjećati se da nismo sami jer Bog je uvijek s nama, kako u našoj povijesti tako i danas. Na kraju misnog slavlja propovjednik je na sve prisute zazvao Božji blagoslov.

Prije i nakon mise vjernici su obavljali ophod oko Gospine slike izričući svoje zavjetne molitve i paleći svijeće. Ove godine zbog epidemioloških razloga zavjetna slika je iznesena ispred same crkvice kako se ne bi stvarale velike gužve u samoj kapeli kao što je to bio slučaj prethodnih godina.

Na misi je pjevao dio mješovitog župnog zbora „Svih Svetih“.

Medijska grupa župe Svih svetih Blato

20 11 21 Blato 01