Dubrovačka Biskupija

Misa za Domovinu

Misa za Domovinu

Misu za Domovinu u dubrovačkoj katedrali Gospe Velike na Dan državnosti Republike Hrvatske, 25. lipnja, predvodio je biskup msgr. Mate Uzinić. Na misi su se uz vjernike okupili i predstavnici vlasti, župan Dubrovačko-neretvanske županije Nikola Dobroslavić te nekoliko gradskih vijećnika. Misa je slavljena za Domovinu i za sve one koji su svoje živote ugradili u njezino stvaranje.
Podsjećajući kako se Dan državnosti slavi kao spomen na događaj kada je Hrvatski državni sabor 25. lipnja 1991. godine donio Ustavnu odluku o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske, biskup Uzinić naveo je riječi prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana kojima je tu odluku priopćio. Istaknuo je kako je to bio dan ponosa zbog ostvarenja stoljetne težnje hrvatskog naroda za slobodom, dan strepnje jer rat je već počeo, i dan velike nade da će sloboda svima donijeti procvat i novi zamah. "S tom snagom u sebi mnogi su u slobodu domovine uložili sve, čak i vlastite živote. I ne mislim ovdje samo na one koji su izgubili život u ratu, nego i one koji su ga zbog posljedica rata izgubili nakon rata. Dobili su rat, ali nažalost nisu pobijedili u suočavanju s njegovim posljedicama. Drugi su izgubili puno, jer su postali invalidi, neki ostali bez slobode i dobrog glasa jer su ih optužili i osudili kao zločince, treći su bez obitelji, na ovaj ili onaj način. Svih ih se u ovom misnom slavlju želimo sjetiti i za sve moliti da bi Bog onima koji su preminuli podario svoj vječni mir, a živima dao snagu izdržati ne dozvoljavajući ovom svijetu i njegovoj logici, ali niti onim svojim unutarnjim strahovima, da zatamne dobro kojem su težili i za koje su se borili. I sve to bi, i dar života poginulih i patnja preživjelih, bila prihvatljiva cijena da se san o slobodi i nada o boljem životu ostvario, da je Republika Hrvatska postala zemlja u kojoj rado žive oni koji su u njoj ostali, kojoj se sretni vraćaju oni koji su iz nje otišli, o kojoj su generacije sanjale i za koju su generacije patile, ali to se nije dogodilo", rekao je biskup Uzinić. Dodavši kako to nije žaljenje za prošlošću niti kritika trenutačne vlasti koja je najmanje kriva za sadašnju situaciju, dubrovački biskup kazao je: "Njezina eventualna krivnja su sadašnji potezi kojima, bar se nama ovdje na jugu Hrvatske tako čini, zanemaruje nacionalne interese, kao i u tome što nas, bar je takav dojam u javnosti – daj Bože da je to samo kriv dojam – ne uspijeva izvući iz ove teške situacije u kojoj se nalazimo i u kojoj mnogi ostaju bez posla, drugi ne primaju plaće, poduzeća propadaju, a druga se radna mjesta ne otvaraju." "Ovo je tek izražavanje moje osobne tuge što kao narod nismo iskoristili svoj 'kairos' za što smo svi odgovorni, osobne tuge što težnje i očekivanja za koje su mnogi dali vlastite živote, zbog kojih su mnogi izgubili puno, a neki i dalje gube, nismo pretvorili u radost i zadovoljstvo, nego u tugu i nezadovoljstvo zbog brojnih promašaja, a i više od promašaja. I što ni dalje ne uspijevamo okrenuti novu stranicu, stati na svoje noge i dostojanstveno krenuti u budućnost", ustvrdio je dubrovački biskup te na temelju blagdanskih liturgijskih čitanja pokušao dati odgovor kako iz toga izići. Štovanje drugih bogova i slijeđenje običaja drugih naroda koji Boga odbacuju, kako ističu biblijski pisci, dovelo je izraelski narod do dna, pa je te pojave biskup Uzinić primijetio i u hrvatskom društvu. Ustvrdivši kako Hrvati ipak imaju Domovinu i da su ostali svoji na svome, biskup je upozorio da je pitanje "do kada će to tako biti ako nastavimo hoditi putem kojim smo krenuli štujući druge bogove koji su privatni interes stavili ispred zajedničkog dobra i kojima je najizvrsniji simbol mito i korupcija koji su obilježavali – pitam se je li i još obilježavaju – ovo naše društvo, slijedeći običaje drugih naroda – nažalost u tom ne onih europskog društva i standarda kojima težimo – braneći interes tko zna kojih i čijih skupina koje zlo proglašavaju dobrom, dapače tim se ponose, a dobro proglašavaju zlim – ovo su nažalost značajke i onih europskih društava kojima težimo i koja, kao da se natječu koje će otići dalje, pitam se samo dokle će to tako ići jer takva društva koja relativiziraju početak života i vrijednost obitelji nemaju budućnost – junake nazivaju zločincima, a zločincima pružaju ruke prijateljstva i sl." Da bismo imali bolju budućnost mijenjajući ono što je loše i otvarajući se onomu što je dobro, od nas se traži da živimo savjesnim životom ondje gdje jesmo, vodeći računa o stvarnom dobru i interesima ovog naroda i naše države, poručio je biskup Uzinić te istaknuo potrebu obraćenja i povratka Bogu. "Jedino nas obraćenje, promjena smjera, bez obzira koje smo političke opcije, izobrazbe, pa čak i vjere, može izvući. Ta promjena smjera mora značiti ponovni povratak Bogu i njegovim zakonima, osobito onim koji se tiču ljudskog života i obitelji. To obraćenje Bogu ne želi odbaciti i osuditi druge i drugačije, ono nije protiv druge stranke, druge skupine – dojam je da se u ovom našem društvu i optužbe drugih i drugačijih koriste s nakanom da se druge diskreditira, a ne da se utvrdi istina – nego je prije svega propitivanje vlastite savjesti, onog što sam ja, ne drugi nego ja, učinio, odnosno nisam učinio, da bi ova zemlja koja nam je darovana, ali i zadana, imala bolju sadašnjost i bolju budućnost uključujući sve njezine stanovnike." Na kraju mise okupljeni su, predvođeni katedralnim zborom, otpjevali hrvatsku himnu "Lijepa naša domovino".

Angelina Tadić