Ususret blagdanu bl. Marije Propetog u Blatu: Dan molitve za misije

Drugog dana devetnice 1. srpnja ususret blagdanu bl. Marije Propetoga euharistijsko slavlje predslavio je don Josip Galić, župnik župe Presvetog Srca Isusova u Potocima kod Mostara, u koncelebraciji s vlč. Robertom Jugovićem, župnikom župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Županji i vlč. Marinkom Prstecom, svećenikom Varaždinske biskupije.

Ovaj je dan bio posvećen molitvi za misije koje je bl. Marija Propetoga mnogo preporučivala svojim sestrama u molitve, a i sama je bila misionarka. Naime, sestre Družbe Kćeri Milosrđa 1936. godine, na poziv fra Leonarda Ruskovića, započele su s djelovanjem u misijama u Argentini, a nakon četiri godine, 1940. u Južnu Ameriku odlazi i bl. Marija Propetoga kao vrhovna predstojnica u redoviti kanonski pohod sestrama. Zbog Drugoga svjetskog rata nije se mogla vratiti u domovinu, pa je ostala na tlu Južne Amerike dvanaest godina kao misionarka, puna ljubavi Božje i žara za siromahe u tijelu i duši.

U propovijedi je predvoditelj Galić je podsjetio kako je čovjek jedino živo biće koje pita i želi odgovore na svoje upite tražeći smisao ljudskom životu. Odgovor na njegova prianja došao je „s neba“, u Isusu Kristu.

„Mi, ovdje okupljeni, večeras molimo za misije, širenje evanđeoske istine, odgovora koji nam je došao s neba. Isus računa s nama u svom projektu. On ne bira sposobne i pametne. Primjer su nam prva dvanaestorica apostola. Bog na putu dolaženja osposobljuje ljude za takve stvari“, kazao je propovjednik.

Nastavio je kako je među onima koje je Bog pozvao i „naša blaženica, Marija Propetoga, koja je tijekom prve tri godine, od 1936. do 1940. u misije poslala 23 sestre svoje mlade družbe. Nisu sve njezine sestre propovijedale evanđelje nego su ga svjedočile svojim životom u milosrdnim djelima prema bolesnima i siromasima“.

Propovjednik je također potaknuo vjernike na promišljanje o tome što vjeruju, kome vjeruju i što za njih znači Radosna vijest. „Mislimo da živimo, a zapravo životarimo, mislimo da ljubimo, a mi iskorištavamo ljubav“, kazao je. „Isus nije više naš život, a on je rekao: Ja sam put, istina i život. Postao je samo ukras u našim životima, na vjerničkim događanjima, u prvim pričestima, na krizmama, vjenčanjima.“ Pozvao je vjernike da mole: Isuse, ostani s nama! „Ta koje mi druge radosti imamo?“ – upitao se.

Poručio je i kako vjerovati Isusu znači poštivati Boga i svoga bližnjega, tuđu imovinu, tuđi dobar glas. Sve krize u svijetu su krize duha, krize srca, primijetio je i poručio: „Moguće je ozdravljenje čovjeka u duhu, jer to Isus može učiniti, samo mu čovjek treba otvoriti srce.“

Liturgijsko pjevanje predvodio je zbor mladih „Stope“, a molitvu krunice predmolila su djeca iz skupine „Biseri Očeva milosrđa“.

s. M. Jasminka Gašparović

Fotografije: Kćeri Milosrđa