Zaređen novi kotorski biskup mons. Ivan Štironja

Novi biskup susjedne Kotorske biskupije mons. Ivan Štironja zaređen je za biskupa u srijedu, 7. travnja u katedrali Marije Majke Crkve u Mostaru po rukama splitsko-makarskog nadbiskupa i metropolita mons. Marina Barišića te suzareditelja barskog nadbiskupa i apostolskog upravitelja Kotorske biskupije mons. Rroka Gjonlleshaja i mostarsko-duvanjskog biskupa i apostolskog upravitelja trebinjsko-mrkanskog mons. Petra Palića. Biskupsko ređenje se nije organiziralo, kako je u početku bilo planirano, u Kotoru, a razlog je iznimno loša epidemiološka situacija. U katedrali sv. Tripuna u Kotoru bit će ustoličenje novoga kotorskog biskupa u utorak, 27. travnja, na blagdan bl. Ozane Kotorske, u 11 sati.

U propovijedi na misi ređenja mons. Barišić je, uz ostalo kazao: „Kao prijatelj dobro došao u malu, ali slavnu Kotorsku biskupiju žive vjere, dubokih korijena u zaljev ljepote duhovnosti, zaljev svetaca i blaženika. Tvoje ređenje i tvoju dobrodošlicu danas prate, ne samo današnji Bokelji, nego i znani i neznani nebesnici: sv. Tripun, sv. Leopold Bogdan Mandić, bl. Ozana Kotorska, bl. Gracija Kotorski, službenica Božja Anamarija Marović… Dobro došao među nas biskupe Splitske metropolije, kojoj tradicionalno pripada Kotorska biskupija. Dolaziš iz susjedstva u Kotor. Pred 40 godina svećenik Mostarske biskupije, mons. Marko Perić, bio je kotorski biskup, a od njega do tebe u nizu su biskup mons. Ivo Gugić, mons. Ilija Janjić, kotorski biskup u miru, te apostolski administrator Kotorske biskupije nadbiskup barski mons. Rrok Gjonlleshaj. Vjernici tvoje nove biskupije su najvećim djelom Hrvati – Bokelji, ali i Albanci te pripadnici drugih naroda.“ Podsjetio je i na univerzalnost Crkve i katoličko bogatstvo u različitosti, na izvor nadahnuća u Bogu, te dodao kako je sada na njemu, da sa svojim svećenicima, redovnicama i vjernim pukom Božjim traži put i način kako danas nanovo otkriti i ugraditi vrijednosti kojima su se formirale duhovne veličine i tolike lijepe crkve kojima je ukrašen bokeljski zaljev. „Dakako, Crkva nije arhiv – muzej, niti spomenik kulture, nego živa zajednica vjernika – Zaručnica Kristova. Crkva je znak budućnosti, a ne ostatak prošlosti! Nije povijest, nego navještaj!“

Čestitku novozaređenom biskupu uputio je najstariji svećenik Kotorske biskupije mons. Srećko Majić, kanonik Stolnog kaptola i dugogodišnji župnik u Perastu. Uz riječi zahvalnosti svima novi kotorski biskup se na kraju spomenuo kotorskih svetaca i blaženika, te istaknuo: „Draga braćo svećenici, poštovane redovnice, dragi vjernici biskupije Kotorske, dragi ljudi Crne Gore! Crkva me šalje k vama. Dolazim otvorena srca, zahvalan svim predšasnicima, biskupima Crkve u Kotoru… Bog nas je sve po krštenju pozvao u svoju Crkvu da zajedno svjedočimo da Bog jest ljubav, da živimo od te ljubavi i da za tu ljubav stavimo na raspolaganje svoje duhovne i tjelesne snage. Živjeti kršćansku ljubav naš je identitet. Stoga, pođimo zajedno i svjedočimo ljubav Božju svim srcem i svim žarom. Papa Franjo poziva da se oslonimo na Boga i na snagu njegove ljubavi, gledajući u križ prihvatiti da je Bog ljubav.“

Nalog o biskupskom imenovanju na misi je pročitao savjetnik Apostolske nuncijature u Bosni i Hercegovini mons. Amaury Medina Blanco i kancelar Kotorske biskupije don Robert Tonsati, na latinskome i hrvatskome jeziku.

Papa Franjo imenovao je mons. Štironju novim kotorskim biskupom 22. prosinca 2020. godine. Novi biskup je za svoje biskupsko geslo uzeo misao iz Prve poslanice sv. Ivana apostola i evanđelista, svoga nebeskog zagovornika, a ona glasi „Bog je ljubav“, latinski „Deus caritas est“.

IKA/A.T.

Fotografije: KTA