Financijsko izvješće Dubrovačke biskupije za 2019.–2020. godinu

Kao što je već ranije najavljeno Dubrovačka biskupija ove godine objavljuje dvogodišnje financijsko izvješće za 2019. i 2020. godinu s izdvojenim financijskim stanjem na dan 31.12.2021. godine.

Na samom početku izvješća nalazi se prigodno pismo apostolskog upravitelja mons. Mate Uzinića s naglaskom na iskustvo sinodalnosti u upravljanju Dubrovačkom biskupijom koje je oblikovalo njega kao čovjeka i pastira. Nadbiskup Uzinić zahvaljuje svima koji su za vrijeme njegove službe zajedno s njim, ulažući sebe, svoje talente, znanje i materijalna dobra, radili na izgradnji i razvoju biskupijske zajednice. Naglašava i kako osobno vjeruje da je to put kojim je Crkva 21. stoljeća pozvana ići - dijeleći međusobno odgovornost u zajedničkom poslanju. Upravo unutar življenja sinodalnosti nalazi se temeljni razlog za objavom financijskih izvješća, kako bi se vjernici što kvalitetnije informirali, a posljedično i uključili u sve segmente života Crkve.

U poglavlju „Financijski pregled“ sažeto su predstavljene pastoralne, društvene i ekonomske okolnosti u kojima se biskupija nalazila u proteklom razdoblju. Daje se kratak osvrt na veće investicijske projekte, kao i na posljedice pandemije Covid 19.

Pošto je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić imenovan riječkim nadbiskupom koadjutorom u ovome izvješću su pregledno prikazani financijski rezultati za zadnjih 10 godina. “Iz financijskih izvještaja vidljivo je kako Dubrovačka biskupija iz godine u godinu, uz sve svoje redovite troškove, od pastoralnih aktivnosti i Caritasa do brige za povjerenu joj imovinu i baštinu, smanjuje svoju ukupnu zaduženost” navodi ekonom.

Velik i važan dio izvješća posvećen je izvješću rada Caritasa Dubrovačke biskupije, koji je u proteklom razdoblju imao povećan broj i korisnika i programa.

Uz financijsko izvješće kao dodatak priloženo je i izvješće neovisnog revizora, što je važan pokazatelj vjerodostojnosti izvješća Dubrovačke biskupije. Revizijski uvid utvrdio je da ovo izvješće istinito i fer prikazuje financijsko stanje pravnih osoba Dubrovačke biskupije.

Godišnje financijsko izvješće Dubrovačke biskupije i povezanih pravnih osoba za 2019. i 2020. godinu možete preuzeti na sljedećoj poveznici.

HRVATSKI - Dubrovačka biskupija - Dvogodišnje financijsko izvješće 2019. i 2020. godinu